Meclisten Geçti: İtalya ile Arnavutluk, Adriyatik’te Göçmen Kampı Kurulması İçin Anlaşmaya Vardı

Arnavutluk ile İtalya’nın arasında imzalanan göçmen kampı kurma anlaşması Arnavut meclisinden geçti. Peki kamp ile ilgili detaylar ne? Gelin onlara bir bakalım. Avrupa Birliği, ortak bir göç politikası için çalışmalarını sürdürürken üye devletler …

Meclisten Geçti: İtalya ile Arnavutluk, Adriyatik’te Göçmen Kampı Kurulması İçin Anlaşmaya Vardı

Arnavutluk ile İtalya’nın arasında imzalanan göçmen kampı kurma anlaşması Arnavut meclisinden geçti. Peki kamp ile ilgili detaylar ne? Gelin onlara bir bakalım.

Avrupa Birliği, ortak bir göç politikası için çalışmalarını sürdürürken üye devletler düzensiz göçmen meselelerinde kendi farklı politikalarını sürdürmeye devam ediyor. Özellikle AB’ye üye olan ülkelerin aşırı sağcı hükümetleri göç konusunda daha sert adımlar atabiliyor.

Sıradaki haberimiz Balkan ülkesi Arnavutluk’tan. Arnavutluk, ülkede göç merkezlerinin kurulması için İtalya ile bir göç anlaşması imzaladı. Anlaşma, Arnavutluk parlamentosu tarafından onaylandı.

NTV’nin aktardığı habere göre İtalya, Adriyatik Denizi’nde iki göçmen kampı açacak. Geçen kasım ayında duyurulan anlaşmaya göre göçmen kampları önümüzdeki aylarda faaliyete geçecek.

Aşırı sağcı söylemleriyle sürekli gündeme gelen İtalya Başbakanı Georgia Meloni yaptığı açıklamada,

‘Kampların ilkbaharda açılmasını umuyoruz. Adriyatik Denizi’ndeki kamplarda her yıl yaklaşık 36 bin kadar göçmen barınacak. Bu merkezlerde İtalyan botları tarafından boğulmaktan kurtulan göçmenler kalacak. Çocuklar, hamile kadınlar ve savunmasız insanlar İtalya’ya taşınacak’ dedi.

Göçmen kamplarının inşa edilmesi için gereken masrafı AB ülkesi İtalya üstlenirken, AB üyesi olmayan Arnavutluk da güvenlik personeli ve polis sağlayacak.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.