Marka Sloganları! Marka Slogan ve Motto Örnekleri 

Marka Sloganları! Marka Slogan ve Motto Örnekleri 

Marka sloganları: Etkili bir reklam stratejisi geliştirmek için en önemli kriterler doğru, kapsayıcı, kurumsal kimliği yansıtan, sıra dışı, efektif ve doğrudan hedef kitleye yönelik fark yaratan motto ve slogan geliştirmekten geçer. Motto ve sloganlar markaların bilinirliğini arttırma konusunda son derece etkili araçlar olmakla birlikte inovatif bir slogan geliştirmek için belirleyicilerin sınırları olabildiğince geniştir.

Her ne kadar günümüzde slogan geliştirmek için çeşitli araçlar, temel kriterler yer alıyor olsa da bu araçlardan uzak olarak üretilen ve efsane haline dönüşmüş firma sloganları aradan geçen yıllara rağmen varlığını günümüzde de efektif bir biçimde sürdürmektedir.

Dolayısıyla etkili bir marka mottosu ve sloganı örneği üretmek için kesin sınırların bulunduğunu söylemek doğru olmayacaktır. İşte reklamcılık sektörüne damga vurmuş marka slogan örnekleri ve en bilindik mottolar:

“Connecting People”: NOKIA

marka

Neredeyse NOKIA denildiğinde ilk akla gelen söz olan “Connecting People” aradan yıllar geçmiş olmasına ve NOKIA gibi dünya devi bir teknoloji geliştiricinin piyasa hacminde küçülme olmasına karşın henüz hafızlardaki yerini korumaktadır.

“Gerçek Kombo Gerçek Konfor”: ALARKO

marka

Etkili ve kurum kimliğini yanıştan slogan nasıl geliştirilir merak edenler için ALARKO Kombi firması tarafından geliştirilen ve reklamcılık sektörüne damga vuran “Gerçek Kombi Gerçek Konfor” sloganı son derece doğru bir örnek olacaktır.

“McDonald’s Gibisi Yok”: McDonald’s

marka

Yine global ölçekte bir motto haline dönüşen ve özellikle McDonald’sın Türkiye pazarına etkili bir şekilde girmesini sağlayan “McDonald’s Gibisi Yok” sloganı, etkili slogan nasıl bulunur merak edenler için çarpıcı bir örnektir.

“Acıkınca Kafam Dominos’a Gider”: Dominos Pizza

marka

Marka slogan örnekleri arayışında olanlar için son döneme damga vuran ve Dominos Pizza ile özdeşleşen bu slogan, uzun bir süre hafızalardaki yerini korumuştur.

“Volkswagen Das Auto”: Volkswagen

Gerçek bir motto örneği olan “Volkswagen Das Auto” kullanılan ses tonu ve mottonun reklam haline dönüştürülmesinde tercih edilen tüm unsurlarla adeta başarının bizzat kendisidir. Sıra dışı bir ambiyans sunan bu kelimeler, Volkswagen’ın tüm dünyada en etkili otomobil markalarından biri olmasına şüphesiz ciddi bir etkide bulunmuştur.

“Hayatın Tadı”: Coca Cola

marka

Türkiye pazarında da hizmet sağlayan ve dünyada birkaç ülke dışında hemen her bölgeye ihracat yapan global firmalar arasında olan Coca Cola tarafından Türkiye pazarında gerçekleştirilen “Hayatın Tadı” sloganı gerçek bir motto haline dönüşmüştür. Günümüzde firmanın ürettiği tüm ürünlerde bu slogana yer verildiği gibi en iyi firma sloganları denildiğinde de akla gelen ilk sloganlardandır.

“Kirlenmek Güzeldir”: OMO

marka

Ürün, marka ve kurum üçgeninde gerçekleştirilen slogan çalışmalarına en iyi örnek teşkil edebilecek sloganlardan olan “Kirlenmek Güzeldir” sloganı OMO tarafından sunulmuştur. Oldukça etkili olan slogan günümüzde firma ile özdeşleşmiştir.

“ŞOK Daha Ucuzu Yok”: ŞOK

Marka bilinirliği ve hedef kitle çalışmalarının zirve noktalarından biri olan “ŞOK Daha Ucuzu Yok” sloganı günümüzde pek çok kimsenin bilinçaltında kendine özgü bir yer bulmuştur.

“Çok mu Çok Oluyoruz”: MAVİ

Marvi Jeans.jpg

Eşsiz bir reklam videosuyla ilk kez yayınlandığında sıra dışı etkiler yaratan “Çok mu Çok Oluyoruz?” sloganı günümüzde hala MAVİ ile özdeşlemiş olarak yerini korumaktadır.

“Harca Harca Bitmez”: A101

 

Firma sloganları arasında ŞOK tarafından yapılan çalışmalara benzer bir niteliğe sahip olan doğrudan hedef kitle odaklı bir reklam stratejisi de A101 tarafından geliştirilmiştir. Türkiye’de oldukça yoğun bir biçimde faaliyet gösteren A101’in “Harca Harca Bitmez” sloganı, tek başına bir slogan olmaktan çok daha öteye gitmiş ve firmanın tanınırlığını oldukça yüksek seviyelere çıkarak, müşteri algısını yönetmiştir.

ETİKETLER: Marka, Markalama, Motto, Örnek, Slogan
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.