Libido Nedir? Nasıl Artar? Nasıl Düşer?

03.06.2021
Libido Nedir? Nasıl Artar? Nasıl Düşer?

Libido nedir: Cinsel yaşamda hemen herkes tarafından en çok merak edilen kavramların başında libido gelir. Özellikle libidonun ne olduğu? Ne işe yaradığı? Ve ne tarz etkileri olduğu merak ediliyor olsa da libido ile ilgili en yüksek ilginin libidonun yüksek olması nasıl anlaşılır? Sorusu bağlamında ortaya çıktığını söylemek mümkündür. Libido nedir? nasıl arttırılır? Nasıl düşürülür?

Libido Nedir?

Libido Nedir

Öncelikli olarak libidonun ne olduğunu açıklama gerekirse libido; genel anlamıyla cinsel isteğin ya da cinsel dürtülerin tanımlandığı bir kavramdır. Libidonun kadınlar ve erkekler için aynı hormondan (testosteron) kaynaklandığı düşünülmektedir. Dolayısıyla libidonun eksik olması ya da yüksek düzeylere çıkmasının en temel sebebi vücutta bulunan testosteron hormonu olduğunu söylemek yanlış olamayacaktır.

Libido Nasıl Düşer?

Libido nasıl düşer? Merak edenler içinse libidonun düşmesi için yapılabilecekler listesinin hayli spekülatif olduğunu söylemek mümkündür. Vücutta bazı ruhsal değişimlerin cinsel isteği kısırlaştırdığı biliniyor olsa da stres, endişe ve kaygı gibi bu tarz durumlar aynı zamanda genel olumsuzluklar da içerir. Dolayısıyla libidoyu düşürmek için genel anlamda daha doğal yöntemler belirlenmelidir. Her ne kadar spekülatif olsa da libidonun düşürülmesi adına en çok tercih edilen ve en bilinen yöntem cinsel tatmindir. En basit haliyle mastürbasyon olarak tanımlanabilecek bu tatmin, libidoda kısa ve geçici süreli düşüş yaşatabilir.

Libido Nasıl Artar?

Cinsel isteğin arttırılması, güçlü bir cinsel birliktelik için olmazsa olmaz durumların başında gelir. Cinsel isteğin arttırılması ise doğrudan libidonun daha yüksek seviyelere çekilmesi ve karşı cinse yönelik üst düzey bir arzusunun derinlikli olarak hissedilmesi anlamına gelecektir. Bu kapsamda erkeklerde libidoyu arttırmanın yolları ya da kadınlar için de kullanılabilecek bazı yöntemler şu şekildedir:

1. Stres ve Endişeye Dikkat

Stres ve endişe cinsel isteksizliğin, sağlıksız bir cinsel yaşamın ve mutsuz bir ilişkinin en temel sebepleridir. Dönemlik ya da anlık ruhsal bozukluklar olarak kabul edilebilecek bu gündelik duygu değişikliklerinin bir diğer etkisi de libido üzerinedir. Dolayısıyla libidosunu arttırmak isteyenlerin stres, endişe, kaygı ve benzeri niteliklere sahip olan durumlardan olabildiğince kaçınması gerekmektedir.

2. Egzersizler

Libido nasıl arttırılır? Merak edenler için libidonun yüksek seviyelere çıkmasını sağlayacak bir diğer yöntem düzenli olarak yapılan egzersizlerdir. Vücudun gevşeyerek rahatlamasını sağlayacak bu egzersizler aynı zamanda vücutta salgılanan testosteron hormonun da önemli ölçüde artmasına etkide bulunur. Aynı zamanda mental anlamda da kişilerin sağlıklı ve dinamik hissetmesini sağlayacak egzersizler, mutlu bir cinsel yaşama açılan kapılardır.

3. Uyku Alışkanlıkları

Uyku düzeni ve günlük olarak yetişkin bir insanın uyuması gerektiği kadar uykunun sağlanıyor olması yaşamın hemen her alanında sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmezdir. Bu kapsamda libido nasıl arttırılır? Merak edenler için uyku düzeninin efektif bir biçimde sağlanması ve uykuda etkili bir dinlenmenin gerçekleşiyor olması son derece kritik bir önem içerecektir.

4. Doğal Karışımlar

Bazı doğal karışımlar bilineceği üzere vücutta testosteron hormonunu arttırmaya yönelik temel bir etkiye sahiptir. Dolayısıyla libidoyu arttırmanın yolları kapsamında doğal karışımlara başvurmak ve özellikle çay niteliğine sahip olan kürleri tüketmek önemli bir etki sağlayabilir.

5. İlaçlara Dikkat

Her ne kadar günümüzde pek çok hastalığın tedavi edilmesi ve kontrol altına alınması konusunda tıp dünyasının en çok tercih ettiği sağlık araçları arasında ilaçlar bulunuyor olsa da ilaç kullanımının önemli yan etkileri olduğu bilinmektedir. Bu kapsamda libidomu nasıl yükseltirim? Merak edenlerin yine kullandıkları ilaçlara dikkat etmesi ve uzman hekim tavsiyesi dışında ilaç kullanımından uzak durması gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.