Kullanılama Sunulan Enkaz Radarı Uygulaması Nedir?

Kullanılama Sunulan Enkaz Radarı Uygulaması Nedir?

7.6 ve 7.7 şiddetlerinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen sarsıcı depremden sonra on binlerce insan hayatını kaybetmişti. Bölgede enkaz çalışmaları devam ederken Türkiye Barolar Birliği enkaz çalışmalarının detaylı şekilde gerçekleştirilebilmesi için Enkaz Radar Uygulaması’nı kullanıma hazır hale getirdi.

Deprem sabah saatlerinde 7.6 şiddetinde gerçekleştikten sonra öğleden sonraki deprem 7.7 şiddetinde olmuştu.

Enkaz Radarı Uygulaması Nasıl İndirilir?

Afet etkisi altındaki olan illerde eski ve yeni olmak üzere birçok bina yıkılırken, bina enkazlarının hızlı bir şekilde bölgeden temizlenmesi durumuna etki eden enkazın yoğun olan miktarı delillerin toplanmasında ve şüphelilerin tespit edilmesinde de zorluklar çıkarmaktadır. Bu durumların daha kolay çözülmesini sağlayacak Enkaz Radar Uygulaması deprem bölgesindeki hasar gören veya görmeyen tüm yapıların kayıt altına alınmasına olanak sağlamaktadır.

Uygulama sayesinde enkaz haline gelen binaların  yapım sorumluları delillerle birlikte tespit edilmiş ve cezasız kalmamış olacaklardır.

Bina yapımında ihmallerin ortaya çıkarılmasında süreci kolaylaştıran uygulama her telefona indirilememektedir. Yalnızca İOS mobil işletim sisteminin bulunduğu cihazlara indirilebilen uygulama çalışmaların kolayca sağlanmasıyla ilgili imkan sunmaktadı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.