Kredi Puanı Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kredi Puanı Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kredi puanı düşüklere kredi veren bankalar var mı? Bankalar, kredi verirken, kredi verecekleri kişilerin gelir belgelerine ve en önemlisi ise kredi puanlarına bakıyorlar. Kredi puanı düşük olan bireyler, ne yazık ki bankalardan kredi alamıyor. Kredi puanı, 0’dan 1900’e kadar sıralaması olan bir puan sistemidir. Kişinin borç ödeme alışkanlığını ölçen kredi puanı, pek çok kişinin kredi sahibi olabilmesi için gereken şeylerden biridir. Kredi puanı düşük olan bireylerin bankalardan kredi alma ihtimali yok denecek kadar az olsa da bazı yöntemler denenerek kredi için başvuruda bulunulabilir.

Kredi puanı düşüklere kredi veren bankaların şartları:

  1. Kefil
  2. İpotek
  3. Teminat
  4. Gelir Belgesi

1. Kefil ile Kredi

Kredi puanım düşük diye üzülmeyin, kredi puanı yüksek olan bir kefil, bu konuda sizlere yardımcı olabilir. Bankalar belirli bir gelir seviyesine sahip ve iyi bir kredi notu olan bireyleri kefil olarak kabul edebilirler. Size kefil olacak kişinin kredi notunun en az 1600 puan olması ve aylık gelirinin, söz konusu kredinin taksitlerinin iki katı kadar olmalıdır, yani kredinin aylık taksidi 2 bin lira ise, kefil olacak kişinin en az 4 bin lira gelir elde edebiliyor olması gerekmektedir.

2. İpotek İle Kredi

Kredi puanı düşük olan bireylerin hızlı bir şekilde kredi alabilecekleri yöntemlerden biri de ipotek yöntemidir. İpotek, herhangi bir taşınmaz malvarlığının banka üzerine birinci öncelikli alıcı olarak kaydedilmesi şeklinde olur. Örneğin 300 bin liralık ev almak istiyorsunuz, ancak kredi puanınız yetmiyor. Bu durumda alacağınız kredinin geri ödemeleri de dahil edilmek üzere benzeri bir değerde olan malvarlığını ipotek ettirmek gerekiyor. Yani 300 bin lira kredinin geri ödemesi 600 bin lira ise, 600 bin lira değerindeki mal varlığını ipotek ettirmek gerekmektedir. İpotek ettirilen malvarlığı ipotek ettirilen süre boyunca satılamaz veya kiraya verilemez.

3. Teminat İle Kredi

Sıkça bankadan kredi alabilmek için başvurulan yöntemlerden biridir. Teminatlı kredi veren bankalar, sadece herhangi bir malvarlığının bankaya teminat olarak gösterilmesi yoluyla kredi verebilmektedir. Herhangi bir malvarlığınızı bankaya teminat olarak gösterirseniz, banka kredi sözleşmelerine uymamanız ve borcunuzu geciktirmeniz durumunda, teminat olarak gösterilen malvarlığına el koyabiliyor. Teminat gösterilecek olan malvarlığının değerinin, kredinin geri ödeme tutarı kadar olması gerekiyor.

4. Gelir Belgesi İle Kredi

Bankadan kredi alabilmek için gereken şartlardan biri de gelir belgesidir. Kredi puanı düşüklere kredi veren bankalar, gelir belgesi olmayan hiç kimseye kredi vermiyor. Kredi puanınız düşük de olsa iyi bir gelir belgesine sahip olmak, bankadan kredi almanıza yetiyor. Örneğin aylık geliriniz 5 bin TL ve bankadan 50 bin TL ihtiyaç kredisi talebinde bulundunuz, bu talep kabul görmeyebiliyor ancak 5 bin TL gelire karşılık 10-15 bin TL kredi alabilmek çoğu zaman için mümkün olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Muaz Yalçın
2018 yılından beri teknoloji içerikli konularda araştırmalar yapıyorum. 4 farklı yazılım dili biliyorum. Boş zamanlarımda grafik tasarımcısı olarak büyük markalara hizmetler veriyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.