Kredi Kartı Nedir? Kuruluşları Nelerdir?

Kredi Kartı Nedir? Kuruluşları Nelerdir?

Kredi Kartı nedir? Basitçe söylemek gerekirse, kredi kartı cüzdanınıza kolayca sığan küçük bir plastik parçasıdır. Eh, bu ‘sadece bir plastik parçası’ değil; Sıkıştırılmış bir nakit türü olarak kabul edilebilecek çok güçlü bir plastik parçası. Kredi kartlarını, tüketicinin bir banka veya finans kuruluşundan anında ödünç almasına ve bunu tüccarlara ödeme yapmak için kullanmasına olanak sağlayan bir kredi sistemi olarak tanımlayabiliriz.

Kredi kartı almak için, tüketicinin aslında kredi kartı tedarikçisi ile kredi kartı tüketicisi arasında bir anlaşma niteliğinde olan bir başvuru formu doldurması gerekmektedir. Kredi kartı sağlayıcısı başvuru formunu onaylar ve tüketiciye küçük bir plastik parçası (yani kredi kartı) sağlar. Bu plastik (veya kredi kartı), manyetik bir şerit biçiminde (genellikle kredi kartının arkasında yer alan) elektronik olarak kodlanmış güvenlik bilgileri içerir. Bu bilgiler, tüketici kredi kartını her kullandığında ödemeleri onaylamak için kullanılır. Tüketici, kredi kartını ticari mağazalarda veya internette vb. Alışveriş yapmak için kullanabilir. Elbette bu, tüccarın kredi kartı ödemelerini kabul etme kabiliyetine bağlıdır. Ancak kredi kartlarını kabul etmek yeterli değildir.

Kredi Kartı Kuruluşları Nelerdir?

kredi kartı nedir

Sekiz ana kredi kartı kuruluşu vardır ve bunların çoğu dünya çapında birçok ülkede faaliyet göstermektedir. Bunlar American Express, Citi, Diners Club, Discover, JCB, MasterCard ve VISA’dır. Ana kart ve VISA muhtemelen en popüler olanlardır. Daha sonra, bu kuruluşlarla bağlantısı olan ve onlar adına kredi kartı veren kredi kartı tedarikçileri veya düzenleyenler vardır, örneğin, VISA kartları veren çeşitli bankalarınız var (HSBC VISA kartı gibi).

Bir kredi kartı kullanarak ödeme yapmak için, kredi kartının ya özel bir kredi kartı işleme makinesine (mağazalarda şahsen alışveriş yaparken) geçirilmesi ya da kredi kartı bilgilerinin satıcının web sitesine (çevrimiçi alışveriş yaparken) girilmesi gerekir. ). Kredi kartı tedarikçisi, bu işlemler için faturayı tüketiciye gönderir ve daha sonra tam tutarı veya kısmi (minimum) bir tutarı ödemesi gerekir.

Tam ödeme yaparsanız, kredi kartı sağlayıcısı borçlu olduğunuz tutardan herhangi bir faiz talep etmez, aksi takdirde önceden kararlaştırılan faiz oranı tahsil edilir. Asgari tutarı bile ödemezseniz, gecikme ücreti de alabilirsiniz. Ayrıca, kredi kartı sağlayıcısı genellikle kredi kartınızı kullanarak her ay harcayabileceğiniz maksimum tutara bir limit koyar.

YAZAR BİLGİSİ
Pavlus Salvup
Yazmaya aşık biri....
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al