Koruyucu Aile Nasıl Olunur? Koruyucu Aile Olmak İçin Gerekli Şartlar ve Ücretleri

Aile, Çalışma ayrıca Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yürüttüğü koruyucu aile uygulaması birçok çocuk için umut olmaya devam ediyor. Evlat …

Koruyucu Aile Nasıl Olunur? Koruyucu Aile Olmak İçin Gerekli Şartlar ve Ücretleri

Aile, Çalışma ayrıca Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yürüttüğü koruyucu aile uygulaması birçok çocuk için umut olmaya devam ediyor. Evlat edinmeden farklı olan koruyucu aile uygulamasının şartları evlat edinmeye göre daha kolay. Peki koruyucu aile olmanın şartları nelerdir? Koruyucu aile olmak için nereye başvurulur? Koruyucu aile maaşları ne kadar? Koruyucu aile olmayı düşünenler için tüm detayları içeriğimizde derledik. ?

Koruyucu Aile Nedir? Koruyucu Ailenin Evlat Edinmeden Farkı Nedir?

Belirli nedenlerden dolayı biyolojik ailesiyle yaşayamayan ayrıca yaşaması uygun görülmeyen 0-18 yaş arasındaki çocuklar devlet koruması altına alınmaktadır. Çocukların devlet kurumunda ne kadar iyi bakılırsa bakılsın bir aile ortamında büyümesi onların psikolojileri açısından daha iyi olduğu için koruyucu aile uygulaması başlatılmıştır.

Koruyucu aile olmanın evlat edinmeden farkı ise;

 • Evlat edindiğinizde çocuk tamamen sizin nüfusunuza geçer ayrıca bir ömür boyu sizinle birlikte kalarak yasalar önünde de çocuğun anne babası olursunuz. Koruyucu aile olduğunuzda ise çocuğun biyolojik anne babası veya sadece biri mutlaka vardır. Bu yüzden çocuk sizin nüfusunuza geçmez. Çocuğun bakımına devletle ortak olmuş olur ayrıca aynı zamanda çocuğun bakımı için devletten belirli bir ödenekte alırsınız.

 • Evlat edindiğinizde çocuğun anne babası siz olduğunuz için çocuğun sizden geri alınma durumu olmazken, koruyucu aile olduğunuzda çocuğun biyolojik ailesinin durumu düzeldiğinde sizden çocuğu geri alabilirler.

2022 Koruyucu Aile Ücretleri Ne Kadar?

Koruyucu aile olduğunuzda devlet size çocuğun masrafları için yaşına göre değişen belirli bir ücret verir. Ve yapılan bu düzenli aylıklara ek olarak çocuğun diğer masrafları (Okul servisi, üniversite ücreti vs.) içinde ödeme yapılmaktadır. Sabit aylıklar şu şekildedir; 

 • 0 ayrıca 3 yaş arasındaki çocuklar için 750,02 TL.

 • 4 ayrıca 5 yaş arasındaki çocuklar için 1125,03 TL.

 • 6 ayrıca 14 yaş arasındaki çocuklar için 1200,04 TL.

 • 15 ayrıca 18 yaş arasındaki çocuklar için 1275,04 TL.

 • 19 yaş yüksek öğrenim gören çocuklar için 1350,04 TL

Koruyucu Aile Olmanın Şartları Nelerdir, Kimler Koruyucu Aile Olabilir?

Koruyucu aile olmak için belirli şartlar bulunmaktadır. Başvurunun ardından bu şartları ihtiva eden kişiler değerlendirmeye alınır. Koruyucu aile olma şartları şu şekilde;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ayrıca devamlı olarak Türkiye’de ikamet etmek.

 • 25 ayrıca 65 yaş aralığında olmak.

 • En az ilkokul mezunu olmak.

 • Düzenli gelire sahip kişiler olmak.

 • Çocuğun biyolojik anne babası veya vasisi haricinde evli, bekar, çocuklu veya çocuksuz herkes koruyucu aile olabilmektedir.

Koruyucu Aile Başvurusu Nereye Yapılır?

Koruyucu aile olmak isteyen kişileri yaşadıkları illerde bulunan Aile, Çalışma ayrıca Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın İl Müdürlüklerindeki koruyucu aile birimine başvuruda bulunabilirler. Başvurunun ardından değerlendirme ayrıca hazırlık süresi 6 ila 8 ay arasında değişebilmektedir.

ETİKETLER: Koruyucu Aile
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.