Kız Kulesi Yıkıldı mı? Twitter’ı Ayağa Kaldıran İddiaya Açıklama Geldi

İstanbul’un simge yapılarından biri olan Kız Kulesi’nde geçtiğimiz eylül ayından beri restorasyon çalışmaları yapılıyor. Twitter’da paylaşılan …

Kız Kulesi Yıkıldı mı? Twitter’ı Ayağa Kaldıran İddiaya Açıklama Geldi

İstanbul’un simge yapılarından biri olan Kız Kulesi’nde geçtiğimiz eylül ayından beri restorasyon çalışmaları yapılıyor. Twitter’da paylaşılan bir video devamında ise ‘Kız Kulesi yıkıldı mı?’ soruları gündeme geldi. İddialar devamında Müzeler Genel Müdürlüğü Twitter hesabından açıklamada bulundu.

Arkadan geçen vapurlar görülüyor

Twitter’da paylaşılan bir videoda, Kız Kulesi’nin kule kısmının olması gerek yerde arkadan geçen vapurlar görülebiliyor.

Kültür ayrıca Turizm Bakanlığı tarafınca gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarının 2023 başında tamamlanması bekleniyor.

Müzeler Genel Müdürlüğü’nden açıklama geldi

Kültür Varlıkları ayrıca Müzeler Genel Müdürlüğü, iddialar üzerine sosyal basın hesabından açıklamada bulundu;

1940’lı yıllarda kız kulesinde yaşanan yangın devamında yapılmış olan betonarme eklenti, alanında uzman isimler olan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Feridun Çılı, Han Tümertekin ile İstanbul Teknik Üniversitesi ayrıca Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafınca hazırlanan yapının depreme karşı dayanımının olmadığına ilişkin raporlar ayrıca yine danışman hocalarımızın kontrollüğünde hazırlanan projeler doğrultusunda evrensel koruma ilkelerine bağlı kalarak külah kısmı yapıdan uzaklaştırılmakta, özgün malzemesine uygun olarak yapılmasına yönelik çalışmalar devam etmekte olup restorasyona ayrıca Kız Kulesine ilişkin tüm belgeler ayrıca gelişmeler https://kizkulesi.com sitesinden tüm halkımızla paylaşılmaktadır. 2023 yılında, Cumhuriyetimizin 100. yaşında, Kız Kulesi, tarihi ayrıca abidevi değerine uygun şekilde, bir anıt eser ayrıca müze olarak hizmet verecektir.

Paylaşılan video sonrası sosyal medyada birçok kullanıcı da konu ile ilgili paylaşımda bulundu;

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.