Kına Saçı Besler mi?

Kına Saçı Besler mi?

Evet arkadaşlar bu yazımızda kına saçımızı besler mi? Yoksa zarar verir mi? konularını ele alalım…

Kına, Arabistan’da yetişen kına ağacının yapraklarının kurutulmasıyla elde edilen bildiğimiz üzere bir tozdur. Eski çağlardan günümüze kadınların gerek saçlarında, gerek el, ayak veya vücutlarında çeşitli şekillendirme ve süslendirme amacıyla kullandıkları bir maddedir. Kimimiz her ne kadar kokusundan hoşlanmasa da şifa verdiğini düşünerek kullanmakta.

Cilt derisinde faydaları mevcuttur lakin saça değinecek olursak maalesef aynı şeyi söyleyemeyebiliriz. Çünkü tene uygulanan kına bir süre sonra deriden arınmaktadır fakat saçta son derece kalıcıdır. Saçta kalıcılık sağlayan kına bir süre sonra saç tellerinin kurumasına ve sertleşerek dökülmesine yol açacaktır.

Bilimsel açıklamaya göre şu şekilde anlatabilir:

Saç telimiz katmanlardan oluşmaktadır ve bunlardan bir tanesi de saçın pul tabakasıdır. Saç yüzeyi tıpkı bir balığın sırtına benzer ve pullarla kaplıdır. Bunu denemek ve anlamak aslında çok da kolay. Tek bir saç telinizi yukarıdan aşağı doğru kaydırdığınızda pürüssüz, aşağıdan yukarı doğru kaydırdığınızda ise pütürlüdür.

Kına ise saça yakıldığında pul tabakalarının içine kadar işler ve en kuvvetli kimyasallarda dahil saçınızın rengini belli bir noktaya kadar açılmasını sağlayabilir. Kimyasallar bile pul tabakalarının içerisine tam anlamıyla giremezken saç teli hava ve suya tam anlamıyla mahrum kalır. Kuaförler ve saç stilistleri en zor saçların kınalı saçlar olduğunu söylemektedir.

Kısacası kına saçın susuz, havasız kalmasına sebep olur. Buda saçın zamanla kuruyarak dökülmesine yol açar. Sağlıklı saç elde etmek istiyorsanız saçı ilk önce içerden besleyeceksiniz. Saçın en büyük besin değeri ise sudur.

YAZAR BİLGİSİ
Merve Nur Yaşar
Hayatta daima gerçekleri savun! Takdir eden olmasa bile, vicdanına hesap vermekten kurtulursun. Che Guevara
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.