Kime İnanacağız? Naci Görür ve Şener Üşümezsoy Arasında Yaşanan İstanbul Depremi Polemiği!

İstanbul’da beklenen büyük depremle ilgili birçok uzman ortaklaşsa da Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Marmara Denizi’nde büyük depremin beklendiği fay hattının ölü olduğunu iddia ediyor. Bu da Üşümezsoy’u diğer deprem uzmanlarıyla karşı karşıya getirdi …

Kime İnanacağız? Naci Görür ve Şener Üşümezsoy Arasında Yaşanan İstanbul Depremi Polemiği!

İstanbul’da beklenen büyük depremle ilgili birçok uzman ortaklaşsa da Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Marmara Denizi’nde büyük depremin beklendiği fay hattının ölü olduğunu iddia ediyor. Bu da Üşümezsoy’u diğer deprem uzmanlarıyla karşı karşıya getirdi. Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür de Üşümezsoy’un bu açıklamalarına tepki gösterdi. Üşümezsoy da Naci Görür’e yanıt verdi. Peki uzmanlar arasında yaşanan bu polemik devam ederken vatandaş kime inanacak? Maalesef ki aklımızda yer alan soru işaretlerine yenileri de eklendi.

İstanbul’da 7’nin üzerinde deprem beklendiği ve acil şekilde tedbirlerin alınması gerektiğini söyleyen deprem uzmanları her fırsatta uyarılarını yapıyor.

Deprem uzmanlarının birçoğu İstanbul’da deprem olacağını vurgularken Prof. Dr. Şener Üşümezsoy farklı bir tartışmalı teori ortaya attı. Yaptığı bir açıklamada Üşümezsoy, Marmara Denizi’nde büyük depremin beklendiği fay hattının ölü olduğunu büyük bir deprem tehlikesi yaratmadığını iddia etmişti.

Üşümezsoy “İstanbul’da 7 ve üstü deprem olmayacak. Çünkü Marmara Depremi ile ilgili malumatlar çürütüldü. Yegane risk Kumburgaz çukurunda, orada da 6-6 buçuk arası deprem bekleniyor” demişti.

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür de Üşümezsoy’un bu açıklamalarına ateş püskürmüştü. Prof. Dr. Görür, tv100’de katıldığı canlı yayında, “Marmara’daki fay hattının ölü bir fay olduğunu iddia edenler bilim adamı değildir. Bilim adamı araştırma yapan, araştırma sonucu veriler toplayan, o verileri laboratuvarda analiz eden, yorumlayan ve uluslararası kamuoyunun bilgisine sunan ve yayınlayan insandır bilim adamı. Hiç yayın yapmayan adam bilim adamı değildir.” açıklamasını yapmıştı.

“İstanbul’da deprem olmayacak demek büyük bir vebalin altına girmektir. Milyonlarca insanın can güvenliği noktasında bu kadar sorumsuz bu kadar bilgiye dayanmadan beyanat vermek yarın deprem olduğunda ölecek binlerce insanın günahını yüklenmek demektir.” demişti.

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy da Naci Görür’ün bu sert açıklamasına yanıt verdi. ‘Marmara’daki fay hattının ölü bir fay olduğunu iddia edenler bilim adamı değildir’ diyor. Bu çok ağır bir suçlama. Ben bu iddiamı bilimsel verilere dayanarak ortaya attım. Görür’ün de aynı verileri inceleyip, bana karşı bir bilimsel makale yazmasını bekliyorum.” dedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.