Kilo Almak İçin Uygulayabileceğiniz 17 Kolay Yöntem

Kilo Almak İçin Uygulayabileceğiniz 17 Kolay Yöntem

Sağlıklı bir kiloya sahip olmak herkesin hedefidir. Kilo vermek kadar kilo almak da bazı insanlar için zorlayıcı bir süreçtir. Bu yüzden bazı yöntemleri uygulamak gerekebilir. Özellikle zayıf insanlarda en çok görülen sağlık problemi tansiyon düşüklüğüdür. Bu ve buna benzer durumları yaşamamak adına kilo almak isteyen insanların öncelikle bir rutine ihtiyacı vardı, öğün zamanları ve akşam beslenmeleri ciddi anlamda kilo almayı sağlayabilir. Buna benzer diğer kilo alma yöntemlerini listelediğimiz içeriğe dilerseniz hemen geçelim ve kilo almak için neler yapılabilir görelim.

1. Beslenme Düzeni Oluşturun

Diyet, sadece kilo verme sürecini kapsamaz. Kilo almak için de belirli öğünleri belirli saatlerde tüketmeniz gerekecektir.

2. Sık Sık Yemeye Çalışın

Kilo verme diyetlerinde de kullanılan bu yöntem, kilo alma süreci için de geçerlidir. Sık sık ama fazla kalorili yiyecekler tüketmek gerekir. Kilo verme sürecinde daha az kalorili yiyecekler tüketilir.

3. Proteinli Smotieler Yapın

Proteinli içecekler içmek kilo alma sürecinize sağlıklı bir katkı sağlayacaktır. Özellikle çok fazla karbonhidrat kilo alma sürecini hızlandırsa da sağlıksız olacaktır. proteinli içecekler ise içerisinde bulunan doğal meyveler sayesinde sağlıklı bir kilo alma süreci geçirmenize destek olacaktır.

4. Süt Tüketin

Süt tüketimi kas gelişiminiz için oldukça önemlidir. Kilo alırken yağdan almak yerine kas yaparak almanızı sağlayacak süt, diğer protein içerikli ürünlere göre tek başına çok daha etkili bir içecektir.

5. Pirinç Tüketin

1 bardak (158 gram) pişmiş pirinç 204 kalori yapmaktadır. 1 bardak pirinç içinde 44 gram karbonhidrat bulunur. Öğünlerinize eklediğiniz 1 porsiyon pirinç ile daha kolay kalori alabilirsiniz.

6. Kırmızı Et Tüketin

Kırmızı et, hem protein alımını destekleyecek hem de kilo alımını kolaylaştıracak bir öğün seçeneğidir. Kırmızı et tüketimi kas gelişiminizi destekleyicidir. Yapılan bir araştırmada diyetlerine kırmızı et ekleyen kadınların 6 hafta sonra yağsız kütle kazandıkları saptanmıştır.

7. Egzersiz Yapın

Spor, kilo almaya yönelik diyetinizi destekleyecektir. Tükettiğiniz sağlıklı yiyeceklerin kalıcılığını artırmak ve kas gelişiminizi desteklemek adına vücut çalışabilirsiniz. Kardio yerine ağırlık çalışmaları sizi güçlendirecektir.

8. Kurutulmuş Meyve Yiyin

Normal meyvelerdense kurutulmuş meyveler çok az tüketimde bile daha fazla kalori almanızı sağlayacaktır. Kurutulduğu için daha da küçülen ve daha fazla tüketime açık olan kuru meyveyi atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz.

9. Avokado Tüketin

Bir orta boy avokado tek başına 322 kaloridir. İçerisinde 29 gram yağ ve 14 gram lif içerir. İçerisinde bulunan sağlıklı vitaminler sayesinde kilo alımınızı destekleyici bir meyvedir. Kahvaltıda içine zeytinyağı ekleyerek ve limon sıkarak tüketebilirsiniz.

10. Sağlıklı Tahıllar Tüketin

İçerisinde fındık, fıstık, ceviz, hurma ya da kayısı gibi karışımların olduğu granola yaparak ara öğünlerinizde tüketebilirsiniz. İçeriği hem çok kalorili olacak hem sağlıklı bir besin tüketerek kilo alımınızı destekleyecektir.

11. Patates Tüketin

Patatesi farklı şekillerde tüketebilirsiniz. Haşlayabilir, püre haline getirebilir, kızartabilir ya da bir yemeğin içine ekleyebilirsiniz. Patates çok kalorili olmasa da çok fazla tüketildiğinde kilo alımını destekleyecektir.

12. Çikolata Tüketin

Bitter ya da sütlü çikolata tüketimini ara öğünlerinizde yapabilirsiniz. Her gün olmasa da birkaç günde bir tüketmeniz kilo alım sürecinizi hızlandıracaktır.

13. Yemeklerinizi Daha Farklı Yapın

Sade bir makarna, sade bir patates haşlaması yemek yerine karışımlı yemekler yapın. Örneğin kıymalı makarna yaparak alacağınız kaloriyi artırabilirsiniz. Hem böylece bir tabak yiyeceğiniz öğünden sadesine göre daha fazla kalori almış olursunuz.

14. Uygulamalardan Destek Alın

Yazıo ya da FatSecret gibi uygulamalara girin ve kilo alma seçeneğini işaretleyin. Günlük almanız gereken kaloriyi orada göreceksiniz. Kilonuzu korumak için alacağınız kaloriden daha fazla tüketmeniz gerekecektir. Bu uygulamalarla kilonuzu takip edebilir, yediklerinizi kaydedebilirsiniz.

15. Öğün Atlamayın

Genelde kilo alamayan insanlar öğün atlayarak düşük kilolarda kalırlar. Öğün atlamak yerine her gün düzenli olarak yemek yemeye çalışın. Atıştırmalıkları da mutlaka öğünleriniz arasında alın.

16. Psikolojik Destek Alın

Aşırı düşük kilolar genellikle psikolojik problemler sonucunda olabilmektedir. Sizi yemek yemekten alıkoyan ve aklınıza gelen olumsuz düşüncelerin farkında olun. Destek almaktan çekinmeyin.

17. Düzenli Uyuyun

Düzensiz uyku hem depresyonu hem de yemek yeme düzeninizi olumsuz etkileyecektir. Düzenli uyumadığınızda öğünleriniz de birbirine karışır. Bazı günler hiç yemek yemek istemeyebilirsiniz. Bu yüzden düzenli uykuyu mutlaka aksatmayın.

Tüm bu faktörlere dikkat ederek kilo alma sürecinizi iyileştirebilirsiniz.

ETİKETLER: Beslenme, Düzen, Kilo, Kilo Almak, Yağ
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.