Kılıçdaroğlu, KKM için ‘Öyle Döviz Garantisi Falan Yok’ Deyince Nebati ‘Devlette Devamlılık Esastır’ Dedi

KKM yani Kur Korumalı Mevduat olarak isimlendirilen sistem 20 aralık 2021’de bir akşam vakti Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafında Kabine toplantısı …

Kılıçdaroğlu, KKM için ‘Öyle Döviz Garantisi Falan Yok’ Deyince Nebati ‘Devlette Devamlılık Esastır’ Dedi

KKM yani Kur Korumalı Mevduat olarak isimlendirilen sistem 20 aralık 2021’de bir akşam vakti Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafında Kabine toplantısı sonrası açıklandı. Dolar/TL’de yaklaşık 3 ay içinde 8,60’lardan oluşan sıçrama 18,40 seviyesine ulaştığında açıklanan KKM sonrası 3 gün içinde 10,20’lere gevşeme görülse de 5 günde de 13,50 seviyelerine geri dönüldü. Yıla 7,43’ten başlayan kur böylelikle 13,25 seviyesinden kapanış yaptı.

KKM sisteminde tartışmalar

Sistem çok tartışılırken, geçmişteki bazı uygulamalara benzetildi, kurdaki artışın ekonomiye vereceği zarar ile bütçeye binen yük karşılaştırıldı. 

Sistemin çalışma mantığı şu şekilde; TL mevduat gibi TL ya da dövizlerinizi TL’ye çevirerek sisteme giriyorsunuz. TL ile geçiş yaptıysanız Hazine, dövizden geçiş yaptıysanız Merkez Bankası, bankanın verdiği mevduat faizinin üzerine kurlar daha fazla getiri sağladığında faiz-döviz getirisi farkını Hazine ya da Merkez Bankası ödüyor. Şirketler için de devamında ekleme yapılan sistemde bir de şirketlere vergi avantajı sağlıyor.

Muhalefetin gündeminden düşmüyor!

Seçimlerin Haziran 2023’te yapılacak olmasına rağmen, uzun zamandır atmosferinden çıkamıyoruz. Ekonomideki kötüleşme muhalefetin ana gündeminden düşmezken, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu son dönemde birçok farklı konuda çıkışları ile dikkat çekiyor. 

TÜİK, SADAT, ÖTV, KPSS gibi son çıkışını da KKM ile yapan ana muhalefet lideri, Edirne’de yaptığı konuşmada da KKM’yi ‘atom bombası’ olarak niteledi

“Bomba değil atom bombası. KKM sahiplerine, yani bir avuç kişiye sesleniyorum. Bizim iktidarımızda sadece ayrıca sadece faizi alacaklar. Öyle döviz garantisi falan yok.”

Türkiye sömürge bir ülke değil, birilerinin sömürge alanı da değil. Allah nasip eder, iktidar olursak, Millet İttifakı olarak havadan para kazandım, masaya oturayım, elimde viski, kadehi, parayı yatırayım, bankaya, dünyanın faizini elde edeyim, dolar garantisi verilmiş, faiz garantisi verilmiş, kar garantisi verilmiş. Bir de sıfır vergisiz. E ben bunlara izin vermem. Kimse kusura bakmasın. Alın teri mi döktün kardeşim? Yok. Otur oraya, keyfine bak. Paranı yatır.. Oradan faiz geliri elde et. Üstelik dolar garantisi olsun. Üstelik elde ettiğim faizden ve vergi ödeme. E peki çiftçinin günahı ne? Esnafın günahı ne? Sanayicinin günahı ne? Bunlar çalışıyorlar.. Riski üstleniyorlar. Öbür adamın hiçbir riski yok. Hiç ama. Dünyanın parasını kazanıyor. O paraların tamamını alacağım, bu millete vereceğim. Hiç endişeniz olmasın.

Bu sözler üzerine KKM’nin mimarı bu konuda içinin o gece “kıpır kıpır” olduğunu açıklayan Hazine ayrıca Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medyadan Kılıçdaroğlu’na cevap verdi

twitter.com

Nebati, uygulamanın finansal istikrarı sağladığını belirtti

twitter.com

Dövizdeki oynaklığı azalttığını açıkladı

twitter.com

“Hem TL faizi hem de döviz kurundaki artış getirisi yok” dedi ancak orada durum biraz karışık malum

twitter.com

KKM’nin gördüğü ilgiden bahsetti

twitter.com

“Bir avuç insanın bundan faydalandığı” yanlış dedi ancak doğal olarak KKM getirisi parası olanın alabileceği bir şey olurken, kur-faiz farkı ise Hazine ayrıca TCMB’den ödeniyor.

twitter.com

“Jeopolitik gelişmelere karşı da koruma sağladı” dedi

twitter.com

“Ortak menfaatlerimize aykırı bir açıklama” dedi

twitter.com

“Devlette devamlılık esastır” dedi

twitter.com

“Milletimiz takdir etsin” dedi

twitter.com

Takdir etmek isterseniz yorumlara bekliyoruz👇

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - Canlı maç izle - Taraftarium24 - Justin tv izle - takipçi satın al - tanıtım yazısı - antalya haber - cialis - sosyalhane.com