Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Kılıçdaroğlu: Kadınların giyim kuşamını siyasetin tekelinden çıkartıyoruz

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal basın hesabından, “Bazı şeyler yürek ister, o yürek benim yol arkadaşlarımda var …

Kılıçdaroğlu: Kadınların giyim kuşamını siyasetin tekelinden çıkartıyoruz

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal basın hesabından, “Bazı şeyler yürek ister, o yürek benim yol arkadaşlarımda var.” notuyla bir video paylaştı.

Helalleşme çağrısı özelinde başörtüsü kapsamında harekete geçeceklerini duyuran Kılıçdaroğlu, yarın TBMM’de yapacağı grup toplantısının ardından kanun teklifi vereceklerini açıkladı. Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a hitaben “Cumhuriyet Halk Partisi grubu eksiksiz, amasız, fakatsız ayrıca yüreklice bu kanunun arkasında duracaktır. Sarayın da samimiyet turnusolü bu? Bakalım onların tutumu ne olacak.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun Twitter hesabından yayınladığı konuşması şöyle:

“Sevgili halkım, iyi akşamlar. Önemli bir konu ile ilgili sizi evime davet etmek istedim. Hoş geldiniz, sefa getirdiniz. Biliyorsunuz, uzun süredir ülkenin yaralarını kapatmaktan ayrıca artık geleceğe güvenle bakmaktan bahsediyorum. Çok açık yaralar var ayrıca bu yaralar bizi hep geçmişe tutsak ediyor. İktidar olduğumuzda devletin atacağı adımları şimdiden anlatmaya çalışıyorum. Helalleşme aslında tam da bu. Halkımız birbirine düşürülmekten yorgun düştü. Kutuplaştırdılar, ayrıştırdılar, kamplaştırdılar, adeta düşmanlaştırdılar. Oysa devlet yaraları kapatacak ki millet olarak dünya ile rekabete odaklanalım. Büyüyelim, gelişelim. Her kapanan yara bizi birleştirecek, güçlendirecek ayrıca ülkenin rekabet gücünü arttıracak. Her adım huzurlu, refah içinde büyüyen bir Türkiye demek. Onun için ben ucu nereye varacaksa varsın, bu yaraları kapatmaya kararlıyım.

“Bazen oy kaybetmeyi bile göze almak gerekiyor”

Biliyorsunuz, geçen hafta yol arkadaşlarıma ‘Yanımda mısınız?’ diye sordum. Çünkü bu yaraları kapatmak cesaret istiyor, cüret istiyor, gönül istiyor. Gözü peklik istiyor. Gelecekte gençlerimiz bu sorunlarla uğraşmasın, daha fazla enerji kaybetmesin, kimsenin kalbi kırılmasın, kimsenin gönlünde bir yara açılmasın diye bazen oy kaybetmeyi bile göze almak gerekiyor. Özetle bu yol, yürek istiyor, yürek. Siyaseten büyük yürek istiyor. Türkiye’yi barıştırma yolu zor ayrıca engebeli bir yol ayrıca bu yolda hep beraber yürümek zorundayız.

“Bu yaralardan biri de başörtü mevzusu”

Bu yaralardan biri de başörtü mevzusu. Burada bizim de yanlışlarımız oldu geçmişte. Ama değişmeyi öğrenmeyi bildik. Şimdi bir sonraki aşamaya geçme zamanı. Bu meseleyi toplum olarak aşma, geride bırakma zamanı.

Konuyu devlet ciddiyeti ile çözme ayrıca siyasetçilerin iki dudağı arasından çıkarma zamanı. Evrensel hukuk ilkeler ile uyum içinde bir kanuni çerçeayrıca oluşturduk. Kadınların giyim kuşamını siyasetin tekelinden çıkartıyoruz. Bu hakkı yasal güvenceye alacağız. Bunu bir tartışma konusu olmaktan tümüyle çıkartacağız. Yarın itibari ile bu yarayı sonsuza kadar kapatacak adımı atıyoruz. Kanun teklifimizi grup toplantımızdan hemen sonra TBMM’ye sunacağız.

Cumhuriyet Halk Partisi grubu eksiksiz, amasız, fakatsız ayrıca yüreklice bu kanunun arkasında duracaktır. Sarayın da samimiyet turnusolü bu? Bakalım onların tutumu ne olacak? Türkiye’nin yaralarını bir bir kapatma kapsamında yol arkadaşlarım benimle. Türkiye’nin çok kanayan yaralarını kapatma kapsamında da biz daha cesur olacağız. Bundan en ufak bir şüphem yok ayrıca sevgili halkım bu zor, ama zor olduğu kadar da hakiki olan yolculukta sizi de yanımda görmek istiyorum. İyi akşamlar.”

Siyasilerden destek

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Kılıçdaroğlu’nun açıklamasına destek verdi.

Temel Karamollaoğlu, sosyal basın hesabından Kılıçdaroğlu’nun mesajını alıntılayarak şu açıklamayı yaptı:

“Sayın Kılıçdaroğlu’nun, kazanımları yasal güvence altına alacak ayrıca keyfi uygulamalara son verecek olan çağrısını kıymetli buluyor ayrıca destekliyoruz.”

Uysal: AKP’nin elinden bu argümanı aldı

Kılıçdaroğlu’nun videosunu alıntılayan Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, “Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan istiyor ki Cumhuriyet Halk Partisi başörtüsüne itiraz etsin ki seçimlerde kendisi suistimal edebilsin, ‘ben gidersem özgürlükler kısıtlanır’ diye propaganda yapabilsin! Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu, bu teklifi ile şimdi AKP’nin elinden bu argümanı aldı.” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu: Çok değerli buluyorum

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da, videoyu alıntılayarak şu mesajı paylaştı: “Sn. Kılıçdaroğlu’nun bütün alanlarda başörtü özgürlüğünü yasal teminat altına alma çağrısını toplumsal barış açısından çok değerli buluyorum. Bütün siyasi partileri ayrıca milletvekillerini bu yasa teklifine destek vermeye çağırıyorum.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.