Kendi Kendimize Acı Çektirmek: Mazoşizm Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kendi Kendimize Acı Çektirmek: Mazoşizm Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Mazoşism nedir? Şimdi sizlere bir psikolojik rahatsızlıktan bahsedeceğim. Temelinde kişinin kendine ruhsal ve fiziksel olarak acı çektirme isteğidir, bu rahatsızlık pek çok nedenle ortaya çıkabilir.

Başlıca aile fertleri ve çevresindeki insanların hatalı davranışları önemli bir rol oynar. Mazoşizmin en önemli sebeplerinden biri ise çocukluk döneminde yaşanılan travmatik olaylardır. Nedeni net bir biçimde tespit edildikten sonra uygun tedavi uygulanabilmektedir.

Mazoşism Nedir?

Travmatik olay çocuk için ne kadar zorlayıcı ve acı verici olursa birey o şiddette ruhsal sıkıntılar yaşayabilir. Araştırmalara göre, travma yaşamış erkeklerin saldırma içgüdüsü geliştirerek sadist karakter kazanma ihtimalleri daha yüksektir. Aksine kadınlarda ise bu döngüde daha çok kurban rolüne bürünerek mazoşistik davranışlara eğilim görülür. Farklı cinsiyetlerde etkisi değişebildiği gibi hemcinslerde de farklı alt tipler olarak öne çıkar.

  • Sahiplenme duygusu gelişmiş mazoşistler
  • İyicil mazoşistler
  • Kendini baltalayan mazoşistler
  • Erdemli Mazoşistler

Erdemli Mazoşistler: Erdemli mazoşistlerin en belirgin özelliği fedakarlıktan zevk almalarıdır. Başkaları için çektikleri çileden, onlara öncelik vermek ve acıyı yüceltmek gibi eylemler içerisinde bulunurlar. Bu davranışları erdemli ve saf bulurlar. Ayrıca yaptıklarıyla övünürler de tabii başkasından da aynı davranışı beklerler.

Kendini Baltalayan Mazoşistler: Bu tür mazoşistler başarısızlığı benimsemiş, başarı ihtimalini risk varsayan kişiliklerdir. Öyle ki olumlu sonuçlanacak bir şeyi bile olumsuza çevirebilirler. Kedilerini aşırı düzeyde yetersiz görürler ve hedeflerinden kolayca vazgeçebilirler.

İyicil Mazoşistler: Oldukça zararsız olan bu mazoşizm türü, haz ve acı duyumu karşısında salgılanan endorfinin artış göstermesi sonucu görülür. Aslında günlük hayatta herkesin kafasında kuruğu ufak olayları sürekli düşünürler.
İyicil mazoşist bireylerin çok acı ve baharatlı yiyecekler, tehlikeli spor dalları gibi konulara karşı özel ilgileri mevcuttur.

Sahiplenme Duygusu Gelişmiş Mazoşistler: Sahipleme duygusu baskın mazoşistler genellikle kendinden fedakarlık eden ve sık sık ödün veren kişilerdir. Bir nevi saplantılı insanlardır. Günlük kurdukları insan ilişkilerinden kolayca vazgeçemezler. Kendileri aşırı fedakar ve sahiplenicidir bu yüzdendir ki kendilerinden uzaklaşan insanlar için zalim olabilirler. Adımları dikkatli atmakta fayda var!

Mazoşism Nedir?

Mazoşizm Belirtileri Nelerdir?

  • Kendilerine ruhsal ve fiziksel olarak zarar verme eğilimindedirler.
  • Terk edilme korkusu yaşarlar.
  • Topluma karşı güvensizdirler.
  • İşkence davranışları gösterebilirler.
  • Başarılara rağmen depresif tutumlar sergilerler.
  • Başka insanlardan yardım almaktan kaçınırlar.

Mazoşizm ilaç tedavisi veya psikoterapi ile tedavi edilebilmektedir. Önemli olan doğru teşhisin konmasıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Hilal Tekin
Sağlık, eğlence, motivasyon, bilim! Bizimki yazar aşuresi, kap gel kendini <3
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.