Katılım Bankacılığı Nedir? Nasıl Çalışır?

Katılım Bankacılığı Nedir? Nasıl Çalışır?

Faiz tüm dinler tarafından olumsuz olarak karşılanan bir kazanma yöntemidir. Ancak dünyadaki bankaların neredeyse tamamı faiz odaklı çalışmaktadır. Bazı dönemler faiz indirimleri olsa bile yine de faizi 0 oranına düşürmezler. Bankaların bu sistemi karşısında faizden genel olarak uzak duran sistemi yani katılım bankacılığı ortaya çıkmış ve bu sistemde kâr – zarar oranına dayalı bir birikim yapısı oluşturulmuştur.

Katılım Bankacılığının Tarihi

Peki, katılım bankacılığı nasıl ortaya çıkmıştır? Faizin doğru olmadığını kesin olarak savunan kesimler tarafından birikimlerinin değerlendirilmesi ve maddi ihtiyaçlarının karşılanması için bir tercih gerekliliği ile ortaya çıkmıştır. Sürekli değişen dünya koşullarında maddi yapının dışında kalmak çokta mümkün olmadığından dolayı genellikle İslami kuralların geçerli olduğu ülkelerde bu sistem yürütülmektedir.

İslami bankacılık modern olarak ilk defa ortaya çıkması 1963 yılında Mısır üzerinde bulunmakta olan Mit Ghamr Tasarruf Bankası ile işleme konulmuştur ve nüfusunun çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu ülkelerde de hızlıca yayılarak benimsenmiştir.

Katılım Bankaları Nasıl Çalışır?

Katılım bankalarının asıl çalışma mantığı faizsizlik prensiplerine dayanır. Bu mantığa uyumlu her türlü bankacılık işlemlerini gerçekleştirmekte olan, kar ve zarara katılma amacına göre fon toplayarak maddi kiralama yöntemleri ile müşterilere fon kullandıran bir bankacılık yapısıdır. Yani kısacası bankanın getiri kaynaklarında faiz olarak hiçbir şey bulunmayan ekonomi sistemine katılım bankacılığı denir.

Katılım bankacılığına adını veren katılım sözcüğü, bankacılık türündeki kar ve zarar mantığına, yani ortaklık sistemine benzemesinden gelmektedir. Bu benzerlik sistemi faizden ayıran en önemli etkendir. Faiz üzerinde kar ortaklığı var iken, katılım bankacılığında ise kar payı sistemini getirerek, kar zarar oranıyla sistemde yerinizin olmasını sağlamaktadır.

Türkiye’deki Katılım Bankaları

Türkiye Finans Bankası

Suudi Arabistan’ın finans kurumlarından biri olan ​​The National Commercial Bank ile Ülker’in yaptığı ortaklık sonucunda kurulmuştur. Bu katılım bankası vermiş olduğu hizmetler doğrultusunda büyük başarılarda adını duyurmuştur. Çünkü bankanın ilk yıllarında 250 milyon TL sermayesi vardı, 2015 senesinde ise sermayesini 2 milyar 600 milyon TL olarak büyük bir artış ile geliştirdi. Bulunduğumuz zaman içerisinde Türkiye Finans Bankası, 311 şube ile müşterilerine hizmet vermektedir.

Albaraka

Albaraka bankası, 1984 yılında Türkiye’de yani ülkemizde ortaya çıkmıştır. Bu banka, orta doğunun yüksek miktarda sermaye sahibi bir finans grubu olan Albaraka Yayıncılık şirketine aittir. Ülkemizde 235 şubesi bulunmaktadır ve müşterilerine geniş bir hizmet vermektedir.

Ziraat Katılım Bankası 

Her geçen gün kendini yenileyen, devlete bağlı olan Ziraat Bankası, katılım bankaları arasına gireli çok yıl olmamıştır. Ancak buna rağmen 2019 yılında 36 milyon TL kar etmiştir. Ziraat katılım bankasının ülkemizde 84 şubesi bulunmaktadır, bununla birlikte 1094 adet çalışanı bulunmaktadır.

Kuveyt Türk

1989 yılında kurulmuş olan Kuveyt Türk, emlak, metal ve tekstil şirketlerindeki birikimlerini müşterileri için gelirli hale getirmektedir. Bütün şubelerinden kesintisiz olarak işlem yapmanızı mümkün kılan bu banka, Türkiye genelinde 414 şube ile müşterilerine hizmet vermektedir.

Katılım bankacılığı nedir? ve işleyişi nasıldır? hakkındaki paylaşımımız bu kadardır. Konuyla ilgili diğer makalelerimizi görmek için İş & Finan kategorimize göz atabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.