Karadeniz’de Hızla Yayılan VHS Hastalığı: “Ülkemizin Başına Bela Olacak”

Karadeniz’de son aylarda artan balık ölümlerinin, ‘viral hemorajik septisem’ (VHS) hastalığı sebebiyle olduğu saptandı. Türkiye’nin balık ihtiyacının önemli bir bölümünün karşılandığı Karadeniz’de yayılan hastalık için ‘ülkemizin başına ciddi …

Karadeniz’de Hızla Yayılan VHS Hastalığı: “Ülkemizin Başına Bela Olacak”

Karadeniz’de son aylarda artan balık ölümlerinin, ‘viral hemorajik septisem’ (VHS) hastalığı sebebiyle olduğu saptandı. Türkiye’nin balık ihtiyacının önemli bir bölümünün karşılandığı Karadeniz’de yayılan hastalık için ‘ülkemizin başına ciddi sorunlar açabilir’ yorumu yapıldı.

İçinde bulunduğumuz balık sezonunda, Karadeniz ile ilgili önemli bir iddia ortaya atıldı. Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Coşkun, Karadeniz’de artan balık ölümlerini gündeme getirdi.

Coşkun, “VHS dediğimiz bir hastalık ülkemizin başına bela olmaya başladı. Bu hastalık ülkemizdeki sularda olduğu için hızlıca da yayılıyor; bu da çok tehlikeli bir hastalık. Balıkları öldürdüğü gibi de ihbarı zorunlu hastalık olduğu için Tarım ve Orman Bakanlığımız Gıda Kontrol Genel Müdürlüğünün bir çözüm bulması gerekiyor. Acil olarak aşı mı getirttirecek, ilaçları mı getirttirecek veya nasıl olacaksa üreticilerin önünü açması gerekiyor” dedi.

Çoşkun sözlerini şöyle sürdürdü; “Deniz sularında, iç sularda, göllerde de var, her tarafta yayılmaya başladı, bunun çözümü yok. Bunun için Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğümüzün acil olarak önlem alması gerekir. Aşısını mı getirecek, ilacını mı üretecek, ne yapacaksa acil olarak yapsın.”

Gazi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü öğretim görevlisi Dr. Göktuğ Gül ise hastalığın insanlarda görülmediğini söyledi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.