Kanyonda 11 Kişi Mahsur Kaldı: ‘Vahşi Cennet Valla Kanyonu’na Girdiler’

Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde düzenlenen ‘Türkiye 5. Kanyon ayrıca Doğa Sporları Festivali’nin katılımcıları arasında yer alan 17 kişiden 11 …

Kanyonda 11 Kişi Mahsur Kaldı: ‘Vahşi Cennet Valla Kanyonu’na Girdiler’

Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde düzenlenen ‘Türkiye 5. Kanyon ayrıca Doğa Sporları Festivali’nin katılımcıları arasında yer alan 17 kişiden 11’i, Valla Kanyonu’nda mahsur kaldı.

Festival sırasında kanyona girdiler

İlçede 11 Ağustos Perşembe günü başlayan festival kapsamında, dünyanın en derin kanyonları arasında gösterilen Valla Kanyonu’na dün kanyon geçişi için giriş yapan 17 kişilik ekipten 11’i kanyondan çıkamadı.

Kanyonda mahsur kalan kişilerin kurtarılması için valilik koordinesinde çalışma başlatıldı. Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar, festivalin devam ettiğini söyledi.Kanyona giriş yapan 17 kişiden 6’sının kanyon geçişi özelinde profesyonel olduğuna işaret eden Yaşar, şunları aktardı:

“Dün vahşi cennet olarak nitelendirdiğimiz Valla Kanyonu’na 17 kişilik bir ekibimiz girdi. Geçen yıl Bozkurt’ta olan sel felaketi sonrası Valla Kanyonu’nun yapısının bozulduğu, içindeki devasa kayaların yerinin değiştiği tespit edildi. Profesyonel olarak bu işi yapan 6 arkadaşımız hem gönüllü olarak hem de kanyonun yapısını tespit etmek amacıyla yürüyüşe devam ediyorlar ama bu işi amatörce yapan yanlarında götürdükleri 11 arkadaşımızın kanyonda mahsur kaldığını haber aldık.”

Bu kişilerin bulundukları yerden ilerleyemediklerinin Jandarma Arama Kurtarma ayrıca AFAD ile yapılan görüşmeler sonucu anlaşıldığını söyleyen Yaşar, “Bunun üzerine sayın Valimizi aradım. Sayın Valimiz kurtarmayla ilgili çalışmayı başlattı” ifadesini kullandı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.