Kahve Severlerin Vazgeçemediği Dünyanın En Ünlü 12 Kahvesi

Kahve Severlerin Vazgeçemediği Dünyanın En Ünlü 12 Kahvesi

Kahve, gün içinde tüketmekten en çok keyif aldığımız içeceklerden biridir. Elbette belirli bir miktarda ve daha çok sabah içmeye özen gösteririz. Gerek uykumuzun daha düzenli olması için gerekse sabah daha dinç bir biçimde güne başlamak için bu şekilde tüketiriz.

Kahve sadece ayılmak ya da daha dinç olmak için içtiğimiz bir içecek değildir. Aynı zamanda diyet programlarında sindirimi hızlandırmak, metabolizmayı düzenlemek için de tercih edilir. Ara öğünlerde kahve içerek kişilerin daha uzun süre tokluk yaşamaları ve daha sağlıklı olmaları amaçlanır.

Vazgeçilmezimiz olan kahve birçok farklı biçimde bulunmaktadır. Pişirme süreleri, biçimleri, tatları ve daha birçok açıdan kahveler farklılaşır. Bu yazıda size dünyanın en ünlü kahveleri tanıtılacak.

1. Tanzanya Kahvesi

Tanzanya’da üretilen bu kahve orta kavrulmuştur. Hafif meyvemsi, şekersi bir tadı vardır. Aroma olarak ananaslı veya Hindistan cevizli, tatlı çiçeksi şekilde üretilir. Pişirme yöntemlerinden biri damlatma ve diğeri filtre kağıdı kullanarak üzerine dökme şeklindedir.

2. Sumatra Mandheling Kahvesi

Endonezya’da üretilen bu kahve çok kavrulmuştur. Tadı kakaomsu bir tattan tütünsü bir tada kadar değişkenlik gösterir. Bu kahvenin çok kavrulmasının nedeni baharatsı tadını daha da artırmak. Kahve espresso ya da french press ile pişirilebilir.

3. Orta Amerika Geyşa Kahvesi

Orta Amerika’nın Kosta Rika ülkesinde Geyşa Kahvesi üretilir. Orta kavrulmuş şeklinde tercih edilir. Mango, şeftali ve vanilya aromalarını bu kahveyi içerken alabilirsiniz. Bu kahveyi filtre kağıdının içine koyup üzerine direkt sıcak su dökerek demleyebilirsiniz.

4. Hawaii Kona Kahvesi

Hawaii’de üretilen orta kavrulmuş bir kahvedir. Meycemsi, çikolatalı ve çilekli bir aromaya sahiptir. Pişirmek için espresso, french press ve diğer yöntemler tercih edilebilir.

5. Nikaragua Kahvesi

Nikaragua’da üretilen çok kavrulmuş bir kahvedir. Aroma olarak çikolata, tropikal elma ve orman meyvesi tadını verir. Yumuşak içimli bu kahveyi espresso ya da filtre kahve demleme yöntemleri ile yapabilirsiniz.

6. Endonezya Sulawesi Kahvesi

Endonezya’da üretilen çok kavrulmuş bir kahvedir. Oldukça yumuşak ve yağlı, süt tadını andıran bir tadı vardır. Bu kahveyi filtre kahve demleme şekilleriyle pişirebilirsiniz.

7. Ethiopian Harrar Kahvesi

Etiyopya’da yüksek rakımlı bölgelerde üretilen orta kavrulmuş bir kahvedir. Baharatsı bir tadı vardır. Bazı türleri çikolata aromasında da olmaktadır. Filtre kahve demleme şeklinde bu kahveyi yapabilirsiniz.

8. Guatemala Antigua Kahvesi

Yüksek rakımlı bölgelerde üretilen bu kahve orta kavrulmuştur. Yumuşak bir içime sahiptir. Baharat ve kakaomsu bir tadı vardır. Asitli bir kahve olduğu üzerine dökme yöntemi ile demleyebilirsiniz.

9. Kenya AA Kahvesi

Kenya’da üretilen bu kahve çok kavrulmuştur. Yüksek rakımlı yerlerde üretilir. Üretildiği bölgeden dolayı volkanik ve asidiktik özelliklere sahiptir. Limon kabuğu ve narenciye aromalarına sahiptir. Kenya Kahvesi, french press ile demlenmektedir.

10. Mocha Java Kahvesi

Mocha Java Kahvesi, Yemen ve Endonezya olarak iki farklı şekilde bilinir. Orta derecede kavrulan kahve baharatsı bir tada sahiptir. Yoğun bir aroması vardır. French press ile demlenebilir.

11. Café De Olla

Meksika’da üretilen geleneksel bir kahvedir. Çömleklerde pişirilen bu kahve tarçınsı bir tada sahiptir. Farklı malzemelerle birlikte karıştırılarak demlenmektedir.

12. Kopi Luwak Kahvesi

Dünyanın en pahalı kahvesidir. Endonezya’da Misk kedisinin dışkısından elde edilir. Bu dışkıda kedinin yediği luwak vardır. Kahve çekirdeği kedinin dışkısından toplanır. Kahve çikolatamsı bir tada sahiptir. French press ya da diğer filtre kahve pişirme yöntemleri ile demlenir.

Farklı tatlar denemeyi sevenler bu kahvelere ülkemizde de ulaşıp deneyebilir. Afiyet olsun şimdiden.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.