Kahramanmaraş Depremi Sonrası ‘Türkiye Tek Yürek’ Kampanyasına Taahhüt Edilen 30 Milyar TL Ortada Yok!

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş depremlerinin ardından televizyon kanallarında düzenlenen ‘Türkiye Tek Yürek’ yardım kampanyasında yayına katılan kişilerin taahhüt ettiği paradan 30 milyar TL’nin hâlâ AFAD hesaplarına ulaştırılmadığı açıklandı …

Kahramanmaraş Depremi Sonrası ‘Türkiye Tek Yürek’ Kampanyasına Taahhüt Edilen 30 Milyar TL Ortada Yok!

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş depremlerinin ardından televizyon kanallarında düzenlenen ‘Türkiye Tek Yürek’ yardım kampanyasında yayına katılan kişilerin taahhüt ettiği paradan 30 milyar TL’nin hâlâ AFAD hesaplarına ulaştırılmadığı açıklandı.  

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2023/gundem/…

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depreminden sonra felaketin yaralarını sarmak için 15 Şubat gecesi televizyon kanallarının ortak yayını ile ‘Türkiye Tek Yürek’ kampanyasında toplanan 115 Milyar 146 milyon liranın ne kadarının yatırıldığı CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı’nın, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na verdiği soru önergesi ile ortaya çıktı.

Sözcü’den İsmail Akın’ın haberin göre; AFAD, Halıcı’nın önergesine verdiği yanıtta şu ana kadar 85 milyar liranın yatırıldığını açıkladı.

Böylece aradan 9 aya yakın bir süre geçmiş olmasına rağmen 30 milyar liralık bir açık olduğu ortaya çıkmış oldu.

Halıcı, hâlâ bağışlarını yatırmayan holding, kişi ve kurumların açıklanmasını talep etti.

15 Şubat tarihinde televizyon kanallarının ortak yayını ile ‘Türkiye Tek Yürek’ kampanyasında 115 Milyar 146 milyon lira toplandığı açıklanmıştı.

Aradan geçen dokuz aya yakın bir süre geçmiş olmasına rağmen bağış beyanında bulunan birçok kişi, kurum ve şirketin bunları yatırmadığı CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı’nın soru önergesiyle ortaya çıktı.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na bir soru önergesi veren Halıcı bu bağışların ne kadarının toplandığını ve kimlerin beyanda bulunmasına rağmen bağışları yatırmadığını sordu.

AFAD, CHP’li Halıcı’nın önergesine verdiği yanıtta şu ana kadar 85 milyar liranın toplandığını ifade etti.

Şu ana kadar 85 milyar lira toplandığını söyleyen Hikmet Yalım Halıcı şu ifadeleri kullandı:

“Merkez Bankası 30 milyar, Ziraat Bankası 20 milyar, VakıfBank 12 milyar, Halkbank 7 milyar TL olmak üzere birçok kamu bankası ve kamu kurum ile kuruluşları bağışta bulunmuştu. Bakan Yerlikaya’nın söylediği toplanan rakam zaten kamu kurumlarından alındı, yani halktan. Bağışta bulunacağını beyan eden ancak parayı yatırmayan bu büyük holdingler hangileri? Bunlar açıklanmalıdır.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.