Kadınların İhtiyaç Duyduğu Vitaminler Nelerdir?

Kadınların İhtiyaç Duyduğu Vitaminler Nelerdir?

Vücudun ihtiyaç duyduğu güce kavuşması ve bütün gün boyunca enerjinizin yerinde olmasını sağlamanız için bazı takviyeler kullanmanız gerekebilir. İhtiyacınız olacağını düşündüğümüz vitaminleri takviyelerini fakat takviye almadan önce bir doktora danışmalı bunu doktorunuz uygun görürse denemelisiniz.

Kadınlar İçin Kalsiyumun Önemi

Her kadının en büyük derdi arasında erken yaşlarda kemik yoğunluklarında meydana gelen azalmalardır. Kemik erimesi diye bildiğimiz Osteoporozu engellemek için 1000-1500 miligram kalsiyumu gün içinde almanız büyük önem taşır. Yemeklerinizde yiyeceğiniz süt, peynir, yeşil renkli sebzeler ve yoğurt ile birlikte bir tablet kalsiyum takviyesi, gün içinde ihtiyaç duyduğunuz miktarı karşılamanıza yardımcı olacaktır.

Kadınlar İçin Demirin Önemi

Kansızlık sorunuyla baş edebilmek için demir takviyesi almanız oldukça önemlidir. Vücudunuz için gerekli olan demirin birazını zengin demir içeren et, yumurta ve fasulye gibi besin maddeleri yardımıyla alabilirsiniz. Fakat daha güçlü bir destek için dışarıdan alacağınız demir takviyeleri yararlı olacaktır. Kadınların ihtiyaç duyduğu vitaminler vardır ve bunlar besinler ile alınamıyorsa mutlaka takviye edilerek alınmalıdır. Demir oranını yükseltici tabletler, C vitamini ile beraber alındığı zaman sentezleme süresi azalır ve gün içinde ihtiyacınız olacak demir karşılanarak halsizlik ve üşüme gibi sorunların ortadan kaldırmasına yardımcı olur.

Kadınlar İçin Folik Asitin Önemi

Folik asitin bilhassa gebe kadınlar ve hamile kalmak isteyen kadınlar için önemi son derece büyük bir takviye olduğu bilinmektedir. Bu aşamada B vitaminin eksik olması halinde doğacak bebeğin beyin ve omurilik yapısı olumsuz bir şekilde etkilenebilmektedir. Bu yüzden gebe kadınlar, gebelik süresi boyunca besin takviyeleri ve zengin folik asit içeren ıspanak, bamya, fasulye, portakal suyu ve marul tüketmeye özen göstermelidirler.

Kadınlar İçin B vitamininin Önemi

İlerleyen yaş ile birlikte vücudun B vitamini ihtiyacı da artmaktadır. İlerleyen yaşlarda B vitamininin sentezi azalmaktadır. Bu durumda akla ilk gıda takviyesi gelmelidir. B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin gelişmesini sağlar ve sinir hücrelerini korumaya yardımcıdır. B6 vitamini ise kırmızı kan hücrelerinin formasyonunu dengede tutmayı sağlamaktadır.
B2 vitamininin eksik olması ağız ve dilde ağrılara neden olan iltihaplı yararlara zemin oluşturur ve çift görme gibi problemlere neden olur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.