İstanbul Halkına Korku Dolu Anlar Yaşatan Ürkütücü Hava Olayı Downburst Nedir? Neden Olur?

İstanbul’da meydana gelen ve pek çok kişi tarafından endişeyle karşılanan hava olayı Downburst’un ne olduğu birçok kişi tarafından büyük bir merak konusu oldu. Downburst hava olayı hakkında tüm detayları sizler için anlattık… İstanbul’da etkili …

İstanbul Halkına Korku Dolu Anlar Yaşatan Ürkütücü Hava Olayı Downburst Nedir? Neden Olur?

İstanbul’da meydana gelen ve pek çok kişi tarafından endişeyle karşılanan hava olayı Downburst’un ne olduğu birçok kişi tarafından büyük bir merak konusu oldu. Downburst hava olayı hakkında tüm detayları sizler için anlattık…

İstanbul’da etkili olan lodos yönlü rüzgar ve yağış, ilde su baskınlarının da meydana gelmesine neden oldu.

Aynı zamanda bugün İstanbul’da downburst meydana geldi.

Meydana gelen görüntüler halkın korkmasına neden olurken downburst isimli hava olayının ne olduğu hakkında da merak uyandırdı.

Downburst olarak da bilinen aşağı yönlü hava patlaması nedir?

Aşağı patlama olarak Türkçeye çevrilen Downburst, meteorolojik bir olaydır.

Bu olay genellikle şiddetli yağmur, dolu, yıldırım ve şimşek gibi hava durumlarına yol açar.

Farklılık yaratan özelliği ise hava hareketinin yukarı değil, aşağıya doğru yönelmesidir.

Ayrıca bu hareket, yanlara da yayılır ve oldukça güçlüdür.

Aşağı patlama, iki farklı hava kütlesinin çarpışmasından kaynaklanır. Bu hava kütlelerinin biri çok sıcak, diğeri ise çok soğuktur.

Downmburst neden olur?

Küresel ısınmanın bir sonucu olarak ortaya çıkan iklim değişiklikleri, süper hücre yağışlarına benzer bir olguyu tetikler. Bunun sonucunda da downburst ismi verilen hava olayı meydana gelir.

‘Downburst’ adı verilen bu fenomen, sıcak ve soğuk hava kütlesinin çarpışması sonucu meydana gelir. Bu çarpışma sonucunda, hızla yere doğru çöken hava, yerle temas ettiğinde daha fazla ilerleyemeyeceği için yanlara doğru yayılır.

Bu durum yer seviyesine ulaşan ve ardından her yöne doğru yayılan, kuvvetli rüzgarları beraberinde getiren önemli bir hava hareketidir.

Bu hareket, yağmurla birlikte soğutulmuş hava alanı tarafından tetiklenir ve son derece şiddetli olabilir.

Downburst hava olayının etkileri nelerdir?

Downburst hava olayının temel etkisi büyüyen bir fırtınanın ilk aşamaları gibidir. Bu aşamada güçlü bir yükseliş yaşanır ve bulutlar dikey olarak büyüyerek dolu taşları oluşturur.

Downburst, genellikle kasırgalar ve Türkiye’deki nadir görülen tornadolarla karıştırılan ancak bunlardan farklı bir hava olayıdır.

Fırtınaların aksine, downburst hava olayının kendine özgü bir karakteristiği vardır. Eğer şiddetli bir şekilde meydana gelirse, yıkıcı sonuçları olabilir.

Downburst’lerin, uçaklar üzerindeki tehdit unsuru oluşturduğu gibi yüzeydeki yapıları da olumsuz etkileyebildiği bir gerçektir.

Bu sebeple, meteoroloji uzmanları ve hava trafiği kontrolörleri, downburst’lerin izlenmesi ve bu olayların olası sonuçlarının değerlendirilmesi konusunda çeşitli meteorolojik araçlardan yararlanırlar.

Siz bu ürkütücü hava olayı hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.