İsrailli Yazar Harari’ye Ayın Yazarlarında Yer Veren Kitapyurdu, Gelen Sert Eleştirilere Yanıt Verdi

İsrail Filistin savaşına tepkiler gün geçtikçe büyüyor. Son olarak dünyaca ünlü İsrailli yazar Harari’ye Kasım ayı yazarları arasında yer veren Kitapyurdu markası, sert eleştirilere maruz kaldı. Kitapyurdu’ndan ise açıklama gecikmedi. İsrail …

İsrailli Yazar Harari’ye Ayın Yazarlarında Yer Veren Kitapyurdu, Gelen Sert Eleştirilere Yanıt Verdi

İsrail Filistin savaşına tepkiler gün geçtikçe büyüyor. Son olarak dünyaca ünlü İsrailli yazar Harari’ye Kasım ayı yazarları arasında yer veren Kitapyurdu markası, sert eleştirilere maruz kaldı. Kitapyurdu’ndan ise açıklama gecikmedi.

İsrail-Filistin savaşına tüm dünyadan tepkiler giderek büyüyor.

7 Ekim’de Hamas güçlerinin saldırıya geçmesinin ardından İsrail kuvvetleri de karşı saldırılarda bulunmuş, karşılıklı çatışmalarda binlerce masum vatandaş hayatını kaybetmişti. 

Özellikle ülkemizde İsrail’e ve İsrail markalarına yönelik boykot ise sürüyor. Gelin görün ki kimileri aslında İsrail’e ait olmayan markaları boykot ediyor.

İsrailli yazar Yuval Noah Harari de eleştiri oklarının hedefi oldu.

‘Sapiens: Hayvanlardan Tanrılara’ ve ‘Homo Deus: Yarının Kısa Tarihi’ kitaplarıyla ün kazanan Harari, ülkemizde de geniş bir okuyucu kitlesine sahip. 

Harari, uzun süredir İsrail Başbakanı Netanyahu’yu karşı sarf ettiği sözlerle biliniyor. Öte yandan yazarın, son olarak Hamas’ın sivilleri hedef almasında da tepki gösterdiği biliniyor.

1 Kasım Çarşamba günü Kitapyurdu, her ay başında belirlediği ‘Ayın Yazarları’ listesini açıkladı.

Ancak listede İsrailli yazar Harari’ye yer verilmesi sosyal medyada büyük tepki çekti. Öyle ki Kitapyurdu boykot paylaşımları, Twitter’da ‘trend topic’ listesinde yer aldı.

Birçok kullanıcı, saflarını belli ettiğini düşündükleri Kitapyurdu’na tepki gösterdi.

Kullanıcılar, yıllardır kullandıkları hesaplarını sildiklerini belirtti.

Bazı yayınevleri ise kitaplarını Kitapyurdu’nun satışından kaldırdığını belirtti.

“Bu düpedüz kötü niyet ve birilerine selam gönderme.”

Gelen sert eleştirilerin ardından Kitapyurdu sosyal medya hesaplarında ise bir açıklama yapıldı;

‘…Bu ayın yazarları arasında olan Harari’nin İsrail hükümetine karşı muhalefeti herkesin malumudur. Bütün konuşmalarında İsrail devletinden ‘İşgalci İsrail’ olarak bahsetmektedir. Ayın yazarları seçimini eleştirirken bunu da dikkate almanızı ve yazarın söylediklerini en azından birkaç yerden teyit etmeyi ihmal etmememenizi rica ediyoruz.’

Bu açıklamaya da birçok kullanıcıdan tepki yağdı.

👇🏻

👇🏻

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.