İsrail Gazze’de Bir Atom Bombası Gücünde Patlayıcı Kullandı

7 Ekim’de başlayan İsrail Filistin savaşında gerginlik devam ediyor. İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik hava harekatlarında binlerce kişi hayatını kaybetti. Bugüne kadar yapılan saldırılarda 12 bin tondan fazla patlayıcı kullanıldığı kaydedildi …

İsrail Gazze’de Bir Atom Bombası Gücünde Patlayıcı Kullandı

7 Ekim’de başlayan İsrail Filistin savaşında gerginlik devam ediyor. İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik hava harekatlarında binlerce kişi hayatını kaybetti. Bugüne kadar yapılan saldırılarda 12 bin tondan fazla patlayıcı kullanıldığı kaydedildi. 

Kullanılan patlayıcılar ise bir atom bombası gücüne eşit.

İsrail Filistin arasındaki savaşta ölü sayısı giderek artıyor.

Hamas güçlerinin İsrail’e saldırmasıyla 7 Ekim’de başlayan savaşta, İsrail güçleri Gazze Şeridi’ne birkaç kez saldırıda bulundu. Özellikle 17 Ekim akşamı bir hastaneye yapılan saldırıda yüzlerce sivil hayatını kaybetti.

İsrail, bugüne kadar 12 bin tondan fazla patlayıcı kullandı.

Gazzeli yetkililer tarafından yayımlanan açıklamada İsrail’in savaşın başladığı ilk günden itibaren 12 bin tondan fazla patlayıcı kullandığı belirtildi. 

Yapılan açıklamada kilometrekare başına yaklaşık 33 ton patlayıcı düştüğünün altı çizildi.

İsrail’in kullandığı patlayıcı miktarı, atom bombası gücüne eş değer.

Gazze’deki son durumun aktarıldığı açıklamada, bugüne kadar kullanılan patlayıcıların 2. Dünya Savaşı’nda Hiroşima’ya atılan atom bombası gücüne eş değer olduğu belirtildi. 

Gazze Şeridi’ndeki konutların neredeyse yarısına denk gelen sayıda, 183 bin konutun zarar gördüğü, 28 bininin ise tamamen yıkıldığını açıklandı.

2 bin 360’ı çocuk 5 bin 791 kişi hayatını kaybetti.

İsrail’in saldırılarında bugüne kadar hayatını kaybedenlerin sayısı Gazzeli yetkililer tarafından açıklandı. 2 bin 360’ı çocuk, 1421’i kadın olmak üzere 5 bin 791 kişinin hayatını kaybettiği, 16 bin 297 kişinin ise yaralandığı duyuruldu. Her 100 kişiden birinin öldüğü veya hayatını kaybettiği açıklandı.

“Yasaklı fosfor bombası kullanıldı.”

Gazze tarafından yapılan açıklamalarda İsrail’in saldırılarında fosfor bombası gibi yasaklı bir mühimmat kullanıldığı belirtildi. ‘Ölülerin vücudunda yanıklar ve uzuvlarında erimeler’ görüldüğü belirtildi. 

Öte yandan İsrail’in yalnızca bir hastaneye değil, toplam 75 kamu kurumu ve hizmet tesisine de zarar verdiği açıklandı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.