İşletmenizi Google’da Canlandırmak İçin Yapmanız Gereken 10 Şey

İşletmenizi Google’da Canlandırmak İçin Yapmanız Gereken 10 Şey

Dünyanın büyük bir kısmı Google ve ürünlerini dijital pazarlama için sıklıkla tercih etmektedir. Amerika’da Google bu ve buna benzer bir çok sebepten ötürü ceza yemektedir. Ancak iyi bir hizmet kalitesi olduğundan farklı bir alternatif ne yazık ki sektörde tutunamıyor ve Google dünyanın en büyük şirketlerinden birisi olma vizyonunu koruyor.

Yıllardan beri bir çok büyük şirket Google’ı etkin bir şekilde kullanıyor, potansiyel müşterileri kendine çekiyor ve Google’ın reklam ağı olan Google Ads ile benzersiz reklam çalışmaları yapıyor. Peki küçük veya orta ölçekli işletmeler Google’da dijital pazarlama adına neler yapabilir? Bu yazımızda Google’da işletmenizi canlandırmak için yapabileceğin 10 şeyden bahsedeceğiz.

1. Kurumsal Mail Kullanın

İşletmeniz için özel açılmış bir kurumsal mail kullanmanız ve işletmenize ait tüm işlemleri bu mail adresi üzerinden yapmanız, işletmenizi arayan kişilerin sizi Google’da daha kolay bulmasını sağlayacaktır. Bu da demek oluyor ki dijital pazarlama konusunda etkili bir yöntem.

2. Google Haritalar ’da Konumunuzu Belirtin

Google Haritalar’da konumunuzu belirtmeniz, Google üzerinde yapılan işletmeniz ile alakalı bir aramada yakınında bulunan işletmeler gösterilirken işletmeniz de bulunduğu konum görülecektir. Aynı zamanda işletmenizi arayan bir kullanıcının Google Haritalar üzerinden adresinizi bulması mümkün olacaktır. Böylelikle işletmeniz Google’da canlı hale gelecektir.

3. Google Benim İşletmem’e Kaydolun

Google üzerinde işletmenizin varlığını göstermek istiyorsanız bunun en kolay ve gerekli yöntemlerinden biri Google Benim İşletmem sistemine kaydolmanızdır.

4. Google Ads Üzerinden Reklam Yapın

Google’ın kendi arama motorunda kullandığı reklam yöntemi Google Ads’tir. Google Ads ile reklam yapmanız sonucunda yapılan bir ilgili aramada Google sizin işletmenizi en üste reklam olarak koymaktadır.

5. İş Yerinizi Tanıtan Bir Metin Düzenleyin

Google için oluşturduğunuz web sitenizde, iş yerinizi detaylı olarak tanıtan kısa ve ilgi çekici bir metin hazırlamanız sayesinde işletmenizi Google’da canlı hale getirebilirsiniz.

6. İşyeri Bilgilerinizi Girin

Google’da iş yerinizi belirttikten sonra iş yerinize ait açık adres, telefon numarası, mail adresi, fax numarası, özellikler, kategori gibi işletmenizin bilgilerini girmeniz, yapılan aramalarda işletmenizin daha sık görülmesini sağlayacaktır.

7. İş Yerinize ve Bulunduğu Çevreye Ait Fotoğraflar Ekleyin

İşletmenize ve bulunduğu çevreye ait fotoğraflar yüklemek, işletmenizi arayan kişilerin sizi daha kolay bulmasını ya da işletmenize gelmeden önce kısa bir araştırma yapmasını sağlayacaktır.

8. Çalışma Saatlerinizi Doğru Olarak Belirtin

İşletmenizin açılış ve kapanış saatlerini net bir şekilde belirtmeniz gerekmektedir. Saatleri belirtilmiş işletmeler Google arama motoru üzerinden yapılan aramalarda çalışma saatlerinize göre önerilmektedir.

9. İşletmenize Gelen Yorumlara Hızlı Cevaplar Verin

İşletmeniz için yapılan Google yorumlarına yanıt vermeniz müşterilerin geri dönüşlerine önem verdiğinizi gösterecektir. Aynı zamanda işletmenizin güncel görünmesini sağlayacaktır.

10. Müşteri Yorumlarını Yönetin

İşletmeniz hakkında yapılan yorumlarını yönetebilirsiniz. Böylelikle işletmenizi araştıran bir kullanıcının sizin hakkınızda neler görebileceğini düzenleyebilirsiniz.

Google kullanarak işletmesini büyütmek isteyen küçük ve orta ölçekli işletmelerin Google üzerinden nasıl potansiyel müşterilerini kendilerine çekebileceklerinden bahsettiğimiz içeriğimizin sonuna geldik. Umarım Google’ın işletmelere faydalarından da kısmen bahsettiğimiz içeriğimiz işinize yaramıştır. Daha fazla bu tarz dijital pazarlama ve para kazanmak içeriklerinden faydalanmak için yandaki bağlantılara tıklayabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.