İngiltere’de 3. Charles’ın Krallığı Resmen İlan Edildi

İngiltere’de Kral 3. Charles, Saint James Sarayı’nda düzenlenen törenle resmen Kral ilan edildi. İlan sonrası törene katılan İngiltere’nin birçok …

İngiltere’de 3. Charles’ın Krallığı Resmen İlan Edildi

İngiltere’de Kral 3. Charles, Saint James Sarayı’nda düzenlenen törenle resmen Kral ilan edildi. İlan sonrası törene katılan İngiltere’nin birçok önemli figürü tek bir ağızdan ‘Tanrı Kralı Korusun‘ diye bağırdı.

Birçok eski başbakanın da bulunduğu kalabalık ilanın ardından “Tanrı Kralı korusun” diye bağırdı

BBC’nin aktardığına göre Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümünün resmen açıklanmasının ardından 3. Charles’ın Kral olduğu resmen duyuruldu. Salonda bulunan aralarında birçok eski başbakanın da bulunduğu kalabalık bu ilanın ardından ‘Tanrı Kralı korusun‘ diye bağırdı.Ardından bildirim Başbakan Liz Truss, eşi Konsort Kraliçe Camilla ayrıca Galler Prensi William’ın da aralarında olduğu kişiler tarafınca imzalandı.

Konuşmasına Kraliçe 2. Elizabeth’i anarak başladı

3. Charles resmen Kral ilan edildiği seremoninin ilk bölümü ardından yaptığı konuşmaya annesi Kraliçe 2. Elizabeth’i anarak başladı. Annesinin hizmete olan bağlılığını övdüğü konuşmada, hükümdarlığın sorumluluğunun farkında olduğunu söyledi: ‘Annemin hükümdarlığı, süresi ayrıca adanmışlığı eşsizdi. Bugün yas tutarken, bu inançla dolu ömre de teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bana kalan bu büyük mirasın ayrıca hükümdarlıkla gelecek ağır sorumluluklarının bilincindeyim. Büyük Britanya ayrıca Kuzey İrlanda Birleşik Krallık’ın tüm topraklarının kilit savunucusu olarak seçildim. Sadakatle söz veriyor ayrıca yemin ediyorum, gerçek Protestan dinini koruyacağım. 

Devamında Charles duyurusunu yaptığı taahhütü imzaladı.

İngiltere’de en uzun süre taht bekleyen varis

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in 70 yıl süren tahtta kalma rekoru, büyük oğlu Charles’ın da ‘İngiltere’de en uzun süre taht bekleyen varis‘ olmasına neden olmuştu. 73 yaşındaki Kral 3. Charles, Kraliçe II. Elizabeth’in Perşembe günü hayatını kaybetmesinin ardından cuma günü ilk halka sesleniş konuşmasını yapmış ve  annesi gibi ‘sadakat, saygı ayrıca sevgi‘ ile hizmet etme sözü vermişti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.