Influencer Sözlüğü: Sosyal Medyada Kullanılan İngilizce Kelimeler ve Anlamları

Influencer Sözlüğü: Sosyal Medyada Kullanılan İngilizce Kelimeler ve Anlamları

Sosyal medya günümüzde hayatımızın nerdeyse tamamını kaplamaktadır. Artık her iş, arkadaşlık, uluslararası görüşmeler sosyal medya platformları üzerinden dijital olarak devam etmektedir. Bu sayede de sanal dünyanın öneminin değerini anlayabiliyoruz. Özellikle Instagram, Facebook, Tiktok ve Twitter gibi belirli büyük platformlarda çeşitli fırsatlar karşımıza çıkabiliyor. Bunlardan en etkili ve yaygın olanı ise sanal medya Influencerlarıdır.

Influencer kitleye hitap eden genellikle pazarlama alanında çalışan sosyal medya fenomenleridir. Örneğin siz bir ürününüzün tanıtımı için platformda oldukça büyük bir kitleye sahip olan Influencer kişiye reklam teklifi götürebilirsiniz. Bu sayede hem siz hem de sosyal girişimci kazanabilir. Ürününüzü geniş kitlelere daha etkili bir biçimde tanıtma imkanı bulabilirsiniz.

Influencer Sözlüğü

Sosyal Girişimci: Influencer Sözlüğü!

Influencerlık son dönemlerde çıkmış olan yeni bir meslektir. Oldukça kazançlı olmasının yanı sıra bunu bir yasam biçimi haline getiren kişiler içinde de oldukça eğlenceli olabiliyor. Peki, Influencer arkadaşların hayatımıza kattığı neler var gelin hep birlikte bakalım.

1. Yukarı Kaydırmak Nedir?

En bilindik ve fenomen cümlenin bu olduğunu söyleyebiliriz. Eğer sosyal medya girişimcisiyseniz siz de en az bir kere bunu kullanmışsınızdır. “Yukarı kaydırarak sizler için oluşturduğum koleksiyona bakabilirsiniz.”

2. Affliate ve İşbirliği Nedir?

Özellikle Instagram üzerinden işbirlikleri yapılmaktadır. Reklam veren ile fenomen arasındaki ticari ilişki #affliate ya da işbirliği olarak tanımlanır. Özellikle de son çıkan yasaya göre sosyal medya Influencerı olan kişilere etiket zorunluluğu getirildi. Bu yüzden en çok kullanılan etiketlerden biridir.

3. Likelamak Nedir?

Likelamak, aslında biraz da kendi öz dilimizi bozan Ingilizce ve Türkçe karışımı bir kelimedir. Ama sosyal medya ortamında oldukça aktif bir şekilde kullanılır. Beğenmek anlamına gelen kelimeye Youtube ve Instagram kanallarında daha sık rastlayabilirsiniz.

4. Stalklamak Nedir?

Bir kişiyi gizlice takip etmek anlamına gelir. Meraklı kişilerin hayatımıza soktuğu bu yeni sözcük yaygın bir şekilde kullanılır. Sosyal medyanın hayatımızın merkezine oturmasıyla birlikte sivil lügatımıza girmiş kelimeler arasında yer alır.

5. Story Atmak Nedir?

Snapchat ve Instagram üzerinden paylaşılan anlık fotoğraflara story deniyor. Yalnızca 24 saat durduğu için bu ismi almıştır. Influencerlık ile birlikte hayatımıza giren kelimelerden biridir.

6. Meme Nedir?

Komik fotoğraflara meme denir. İnsanlar belirli bir durum üzerinden modunu belirtmek için birbirlerine komik meme fotoğraflar atar. Bu yüzden de oldukça eğlenceli ve komiktir.

7. Viral Olmak Nedir?

Hızlı bir şekilde yayılan gönderilere, videolara ya da fotoğraflara viral denir. Sosyal dünyanın ve özellikle de Youtube’un hayatımıza kattığı sözcükler arasındadır.

8. Trollemek Nedir?

Birini kandırmak, şaka yapmak anlamına gelen trollemek sosyal medya ile hayatımıza giren yeni sözcükler arasında yer alır. Genellikle genç yaş grubu tarafından kullanılan bu kelime ile sık sık karşılaşmaktayız.

9. AMA Nedir?

AMA internette bana soru sor anlamına gelen bir kısaltmadır. AMA yapmak çeşitli konular üzerinden sorulan soruların canlı konuşma odaları vasıtası veya programlarla yanıtlanması demektir.

Sanal dünyanın bizlere kattığı pek çok şey bulunmaktadır. İnsanlara hem is fırsatı sunarken hem de onların sosyalleşmesine imkan tanıyor. Bir yandan da insanların finansal özgürlüğünü sağlayarak olarak daha rahat bir yasam alanı sunuyor. Bu yüzden sosyal medya doğru kullanılırsa size sunacağı fırsatlar sizi mutlu edecektir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.