Dünyada Şahit Olamadığımız Birbirinden İlginç 10 Bilgi

Dünyada Şahit Olamadığımız Birbirinden İlginç 10 Bilgi

Ortalama 60-80 yıl yaşayan insan ömrünü dolduruncaya kadar bir çok şey görür ve şahit olur. Ancak çoğu zaman ilginç olaylar ufo gibidir ve duyarsınız ancak şahit olamamışsınızdır. Tabi doğru olup olmadığı da şüphelidir. Bu yazımda sizlere doğruluğu kanıtlanmış 10 ilginç bilgiden bahsedeceğim. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan dünyada insan başına gelmiş ilginç bilgiler listemize hemen geçelim.

1. Dünyanın En Uzun Trafik Sıkışıklığı Ne kadar Sürdü?

Trafik sıkışıklığı eminim ki birçoğumuzun nefret ettiği ve maruz kalmamak için elinden geleni yaptığı bir olgudur. Peki Dünyadaki en uzun süren trafik sıkışıklığını hiç duydunuz mu? Dünyanın en uzun süren trafik sıkışıklığı tamı tamına 12 gün sürdü, 100 km kuyruk oluştu ve araçlar günde 1 kilometre ilerleyebildiler.

2. Kışla Hiç Tanışmamış İnsanlar Var mı?

Kış her ne kadar sağladığı soğukluktan dolayı sevilmeyen bir mevsim olsa da karı ve karla oynamayı çoğumuz seviyoruzdur ve karı hiç görmemiş kişilerden bahsedince sayılarının çok olmadığını düşünüyoruz ama durum tam tersi. Kar görmemiş insan sayısı kar görmüş insanlardan daha fazla! Dünayadaki insanların üçte ikisi hiç kar görmedi.

3. Hayvanlar Kafalarını Çevirmeden Arkalarını Görebilir Mi?

Kimsenin kafasını çevirmeden arkasını göremediğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir tavşanların ve papağanların göz yapısı buna olanak sağlar.

4.  Sağ ve Sol Akciğerim Eşit mi?

Maketler ya da kitaplarda gördüğümüz ve sağ ve sol akciğer modelleri sizi yanıltmasın. Aslına bakarsanız kalbin konumu yüzünden sol akciğer sağ akciğerden daha büyüktür.

5. Kimse bizi umursamadığında mı yalnız hissederiz?

Psikologların belirttiği üzere yalnızlık hissi kimse sizi umursamadığında değil sizi umursamasını istediğiniz kişi sizi umursamadığında oluşur.

6. Kanalizasyon Kapakları Neden Daire?

Kanalizasyon kapağının kare, altıgen vs. değil de, daire şeklinde olmasının sebebi aslında çok basit bir nedene dayanıyor. Eğer kanalizasyon kapağı kare, altıgen vs. olsaydı, kanalizasyon kapağı kanalizasyonun içine düşebilirdi. Ama daire olan şekli sayesinde yan dönse bile içine düşmeyecektir.

7. Yazı ve Tura Gelme Olasılığı Eşit mi?

Sanılanın aksine bir bozuk parayı yere attığınızda yazı veya tura gelme olasılığı eşit değil, aksine yazı gelme olasılığı daha fazladır. Bozuk bir parayı yazı tura için 10.000 kez attığınızda, 5.000 kez tura gelmez; sayı yaklaşık 4.950’dir. Çünkü tura yüzündeki resim ağırlığı artırır ve dolayısıyla altta kalır.

8. Dirseğimizi Yalayabilir Miyiz?

Yıllardır tartışılan bu konuya bir açıklık getirmek gerekirse, sanılanın aksine dirsek yalamak imkansız değildir. Tabi bazıları için.

9. Çikolata Köpekler İçin Zararlı mıdır?

Zararlı olmaktan da öte çikolata köpeklerin ölmesine yol açabilir. Onların kalbine ve sinir sistemine zarar verir. Yarım kilo kadar çikolata küçük bir köpeği öldürebilir.

10. İtfaiye Vanasının Mucidi Kimdir?

Günümüzde itfaiye vanasını kim tarafından icat edildiği bilinmemektedir. Çünkü bu icadın patenti bir yangında yok olmuştur.

ETİKETLER: Bilgi, Bilgiler, ilginç
YAZAR BİLGİSİ
Sahra Duran
Beynim ve kalbimin ortak ürünü olarak tasarladığım olguları yazı aracılığı ile düzenleyip büyük kitlelere sunmak benim arzumdur bunu destekleyen herkese yürekten teşekkürlerimi arz ediyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.