İki Gün Plaja Gitti, Hayatı Kabusa Döndü!

Zonguldak’ta 2 gün üst üste denize giren Caner Arık’ın kafasında sıcak ödemi oluştu. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp …

İki Gün Plaja Gitti, Hayatı Kabusa Döndü!

Zonguldak’ta 2 gün üst üste denize giren Caner Arık’ın kafasında sıcak ödemi oluştu. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Bölümü’nde görevli Acil Tıp Uzmanı Dr. Abdullah Cüneyt Hocagil, saçlı deride sıcak ödeminin nadir görüldüğünü belirterek, ‘Bu hastamız, deniz kenarında uzandığında, kafasında dolaşımı engelleyecek şapka olduğu sırada bu durum gerçekleşmiş. Bu nedenle ilginç bir vaka’ dedi.

İstanbul’da çağrı merkezinde çalışan Caner Arık, 21 Ağustos’ta tatil için memleketi Zonguldak’a geldi. Meteoroloji verilerine göre, nem oranının en yüksek olduğu günlerde denize giden Arık, 23 Ağustos’ta başında şişlik oluştuğunu fark etti. Ertesi gün ZBEÜ Sağlık Uygulama ayrıca Araştırma Merkezi’ne giden Caner Arık’ı, Acil Tıp Uzmanı Dr. Abdullah Cüneyt Hocagil ile birçok doktor muayene etti. 

Muayene sonucunda genellikle el ayrıca ayaklarda görülen, ‘sıcak ödemi’ olarak adlandırılan hastalığın, Arık’ın saçlı derisinde meydana geldiği kanısına varıldı. Alerji tedavisine de yanıt vermeyen Arık, daha sonra evine gönderildi. Rahatsızlık kötü huylu olmadığı için herhangi bir tedavi uygulanmadı. Arık’ın başından yüzüne inen ödemlerin kendi kendine geçmesinin beklendiği belirtildi. Caner Arık’ın rahatsızlığı ile ilgili bilimsel çalışma yapılmasına da karar verildi, bu doğrultuda gerekli izinler alındı.

Şişliğin sıcak ödemi olduğuna karar verdik’

Salı günü Türkiye’deki en yüksek nem oranının Zonguldak’ta olduğuna dikkat çeken Dr. Abdullah Hocagil, ‘Hastamız, 2 gün üst üste denize gitmiş. Denize gittikten sonra kafasında şapkası varmış. Güneşte, deniz kenarında beklerken başında bir ödem oluşmuş. Hasta bizlere başındaki ödem yakınmasıyla geldi. Biz araştırdık ayrıca hiçbir şekilde hastanın kliniğini başka bir şeyle açıklayamadık. Vücutta lokalize ödem yapacak nedenleri dışladıktan sonra hastanın alnındaki şişliğin ‘sıcak ödemi’ olduğuna karar verdik. Buna yönelik tedavilere başladık’ dedi.

‘Daha önce böyle bir vakayla karşılaşmadık’

Sıcak ödeminin sıcak havalarda el ayrıca ayaklarda görüldüğünü anlatan Dr. Hocagil, ‘Bu hastamızda saçlı deride ciddi bir ödem vardı. Biz de bunu literatürde araştırdık. Çok nadir olan bir durum olduğuna karar verdik. Dışlama tanısından sonra diğer tetkiklerini yapıp, diğer nedenlerin olmadığını saptadıktan sonra sıcağa bağlı ödem oluştuğunu belirledik. Hastamızda da olumlu yanıt aldık, bu durumu uluslararası bir kongrede nadir görülen sıcağa bağlı kafa derisindeki cilt ödemi olarak yayınlayacağız. Daha önce böyle bir vaka ile karşılaşmadık. Genellikle sıcak acillerine bağlı ödem, ayak ayrıca ellerde görülen bir şey. Yer çekiminin etkisine bağlı genişleyen kan damarları içerisinde, sıvı hücreler arası boşluğa çıkar. Bu hastamız, deniz kenarında uzandığında, kafasında dolaşımı engelleyecek şapka olduğu sırada, bu durum gerçekleşmiş. Bu nedenle ilginç bir vaka’ diye konuştu.

‘Birçok doktor sorular sordu’

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.