İddia: Mahalle Bekçisi Sokak Köpeğini Silahla Vurdu

Ankara’nın Keçiören ilçesinde parkta havlayan sokak köpeği silahla bacağından vuruldu. Yaralı köpek tedaviye alınırken, görgü tanığı Onur Efe …

İddia: Mahalle Bekçisi Sokak Köpeğini Silahla Vurdu

Ankara’nın Keçiören ilçesinde parkta havlayan sokak köpeği silahla bacağından vuruldu. Yaralı köpek tedaviye alınırken, görgü tanığı Onur Efe Altınok, köpeği mahalle bekçisinin vurduğunu iddia etti. Altınok, ”Polise haber verdik. Ama bir işlem yapılmadı’ dedi.

Olay, 27 Ağustos’ta Şenyuva Mahallesi’ndeki parkta meydana geldi. Parkta bulunan sokak köpeği bacağından silahla vuruldu. Yaralı köpek, çevredekiler tarafınca veterinere götürülerek tedaviye alındı. Çevre sakinleri, köpeği havladığı için bölgede bulunan mahalle bekçisinin tabancası ile yaraladığını iddia etti.

”Polise haber verdik. Ama bir işlem yapılmadı”

Görgü tanığı Onur Efe Altınok, olay sırasında parkta arkadaşlarıyla oturduklarını söyleyerek, ‘Markete gitmek için kalktığımızda köpek havladı. Bekçi şapkasıyla köpeğe müdahale etti. Köpek kendisini sevdirmeye giderken bekçi, yere ateş açtı. Kurşun köpeğin bacağına isabet etti. Polise haber verdik; ama bir işlem yapılmadı’ dedi.

‘Adli işlem başlatılması gerekir’

Mahallede oturanlardan Asena Alpaydın da silah sesi üzerine parka gittiğinde yaralı köpekle karşılaştığını anlatarak, ‘Neden yaptıklarını sordum bekçiye. Köpeğin saldırdığını iddia etti. Biz burada 4-5 yıldır köpekleri besliyoruz, hiçbiri saldıracak köpekler değil. CİMER’e şikayette bulunduk’ ifadelerini kullandı.

Avukat Tuğba Gürsoy da bekçinin, savunmasız bir hayvana ateş etmesiyle birden fazla yasa hükmünü ihlal ettiğine vurgu yaparak, ‘Öncelikle olayın mağduru olan köpekle ilgili 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu işletilmelidir. Bu kanuna göre hayvana acımasızca muamele suçtur ayrıca adli işlem başlatılması gerekir. Bekçinin silahı ruhsatlı değil ise buna göre ayrı bir idari ayrıca adli işlem yapılmalıdır. Kaldı ki silah ruhsatlı da ruhsatsız da olsa mevzu bahis eylem Türk Ceza Kanunu bakımından da suç teşkil eder. Genel güvenliğe aykırı suçlar kapsamına da girebilir. Çünkü meskun mahalde bu şekilde ateş açılması hukuken yasaktır. Adli işleme tabi tutulması ayrıca yargılanması gerekir. Aynı zamanda halkta korku ayrıca paniğe neden olabilecek bir davranıştır’ dedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.