Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

İBB Duyurdu: İstanbulkart’a ‘Kişiselleştirme’ Zorunluluğu

İBB, İstanbulkart sahiplerinin artık kartlarını kendilerine özel hale getirebileceklerini açıkladı. Alınan karara göre milli ayrıca dini …

İBB Duyurdu: İstanbulkart’a ‘Kişiselleştirme’ Zorunluluğu

İBB, İstanbulkart sahiplerinin artık kartlarını kendilerine özel hale getirebileceklerini açıkladı. Alınan karara göre milli ayrıca dini bayramlarda ücretsiz kullanım hakkı için İstanbulkart’ın kişiselleştirilmesi gerekecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbulkart sahiplerinin artık kartlarını kendilerine özel hale getirebileceklerini duyurdu.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, İstanbulkart sahipleri kişiselleştirme işlemiyle birçok market ayrıca mağazada da kullanılan kartlarının kaybolması halinde bakiyelerini koruma altına alınabilecek. Kartlarını kişiselleştirenler, ulaşım başta olmak üzere İBB’nin birçok iştiraklerinin kampanyalarından da yararlanabilecek.

İstanbulkart mobil uygulaması üzerinden yapılabilen kişiselleştirmede son tarih 31 Aralık 2022 olacak.

UKOME kararı doğrultusunda, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı itibarıyla özel günlerde sunulan ücretsiz geçiş hakkından yalnızca kişiselleştirilmiş kart sahipleri faydalanabilecek. Bu uygulamayla yılbaşından sonra turistler ayrıca yabancı uyruklu kullanıcılar, artık ‘milli ayrıca dini bayramlarda’ ulaşımı ücretsiz kullanamayacak.

Kişiselleştirilmeyen kartlar kullanılamayacak

Açıklamada görüşlerine yer verilen BELBİM AŞ Genel Müdürü Nihat Narin, kişiselleşmeyen kartların artık kullanılamayacağını bildirdi. İstanbulkart’ların her birinin kişiye özel olacağını belirten Narin, ‘Bu sayede kullanıcıların bakiyelerini koruma altına alacağız. Siz kredi kartınızı kaybettiğinizde ne yapıyorsunuz? Hemen bankayı arıyorsunuz ayrıca engelliyorsunuz. Şimdi İstanbulkart’ta böyle bir olay yaşadığınızda rahatlıkla 153’ü arayarak oradaki bakiyenizi güvence altına alabilirsiniz’ ifadelerini kullandı.

Kişiselleştirmenin sadece bakiye koruması değil, özel kampanyalardan yararlanmak için de gerekli olduğuna dikkati çeken Nihat Narin, ‘Kartınızı kişiselleştirirseniz, özel günlerde ulaşımı bedavaya alabilirsiniz. Plajlara, müzelere gitmek gibi birtakım kampanyalarımızdan faydalanabilirsiniz’ değerlendirmesinde bulundu.

Kişiselleştirme nasıl gerçekleşecek

www.cumhuriyet.com.tr

Kartını kişiselleştirmek isteyen yurttaşlar İstanbulkart’ın mobil uygulamasından, www.bireysel.istanbulkart.istanbul ayrıca www.kisisellestirme.istanbulkart.istanbul adreslerinden gerekli bilgileri doldurularak ya da 153’ü arayarak işlemlerini gerçekleştirebilecek.

18 Temmuz’dan sonra satın alınan kartlar kişiselleştirildiği takdirde ilk geçiş ödemesinden sonra 7,67 lira iade edilecek. 1 Eylül’de başlayacak kampanya ile daha önce market alışverişini İstanbulkart ile yapmamış olan kullanıcılara 150 liralık market alışverişlerinin 30 lirası iade edilecek.

İstanbulkart nerelerde kullanılır?

İstanbulkart ile bugüne kadar 2,5 milyon İstanbullu tarafınca ulaşım dışı 19 milyon işlem gerçekleşti. Ulaşım dışı ödemelerde ise 12 milyonu marketlerde gerçekleşti. Ulaşım dışı ödeme işlemleri geçen yıla göre 2,5 kat arttı. İstanbulkart ile Getir ayrıca Starbucks uygulamalarında NFC ile bir milyondan fazla işlem yapıldı.

Zincir marketler, kafe-restoranlar, İş Bankası POS’larının geçtiği tüm mağaza ayrıca akaryakıt istasyonları, online alışveriş siteleri, İSPARK, otomatlar ayrıca Halk Bakkallar’da kullanılabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.