Herhangi Bir Ülkede PC için PUBG Lite Nasıl Yüklenir ve Kurulur?

Herhangi Bir Ülkede PC için PUBG Lite Nasıl Yüklenir ve Kurulur?

Herkes tarafından PUBG olarak bilinen PlayerUnknown Battlegrounds, geçen yılın başlarında battle royal akımını başlattı ve o zamandan beri çok büyük bir kitleye sahip. Akıllı telefonlarımıza PUBG Mobile biçiminde yoluna devam etti ve ardından PUBG Mobile Lite adlı daha düşük grafik kalitesi ile yeni modelinin piyasaya sürülmesiyle bitti sandık. Ancak, pes etmedi gelişimine PUBG PC için PUBG Lite’ı çıkarttı.

Şuana kadar anladığımız kadarıyla PUBG insanları oynamaya teşvik etme konusunda baya ısrarcı. Çok büyük bir kitleye sahip olmasına rağmen adeta oyuncuya doymuyor. Oyun satışlarından elde edilen para bir kenara oyun içi satın alımlarla da uygulama aldı yürüyor. Brand Finance 2020’de dünyanın en iyi şirketler listesine Tencent Games’i dahil ederse şaşırmam. Lafı daha fazla uzatmadan konumuzun asıl içeriği olan PUBG Lite’a geçelim…

PUBG Lite Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, PUBG Lite popüler battle royal oyununun hafif ve zayıflamış bir versiyonudur. PlayerUnknown Battlegrounds’ın PC’lerde daha az güçlü donanımlarla çalışabilen bir başka yazılımı. İlk olarak geçen yıl ekim ayında PUBG Project Thai olarak lanse edildi ve yalnızca Tayland’da test edilmek üzere yayınlandı. bu süreçte sadece davet gönderilen kullanıcılar oyuna girerek test etmiş oldular.

Ancak, 100 oyuncuyla sınırlı olan bu kapalı proje, o zamandan beri PUBG Lite olarak yeniden adlandırıldı ve şu anda Tayland’daki tüm kullanıcılara açık. PUBG Lite temel oyun ile aynı, 100 oyuncunun bir adaya (şu anda sadece Erangel’e) düşmesi, biraz ganimet toplaması ve ayakta kalan son oyuncu olmak için savaşması. Oyunda hiçir değişiklik yok dediğimiz gibi sadece Lite sürümü.

PUBG Lite Minimum Sistem Gereksinimleri:

 • İşletim Sistemi:  Pencere 7,8,10, 64bit
 • CPU:  Core i3 2,4 GHz 
 • RAM’de saat : 4 GB
 • GPU: Intel HD Graphics 4000
 • HDD: 4 GB

PUBG Lite Önerilen PC Gereksinimleri:

 • İşletim Sistemi:  Windows 7,8,10, 64bit
 • CPU:  Core i5 2,8GHz
 • RAM: 8GB
 • GPU: Nvidia GeForce GTX 660 veya AMD Radeon HD 7870
 • HDD: 4GB

Şimdi, PUBG’nin bu Lite versiyonunun gereksinimlerinin ne olduğunu bildiğinize göre, sırada oyunu PC’nize yüklemek için izlemeniz gereken adımlar var:

 1. Google Chrome üzerinden PUBG Lite web sitesine gidin (böylece anlamanız için Tayca’yı otomatik olarak İngilizce’ye çevirir).
 2. Burada iki şey yapmanız gerekecek: ilk önce bir PUBG ID’si için başvurunuz, ikinci olarak PUBG Lite Launcher kurulum dosyasını bilgisayarınıza indirin.
 3. Çok basit. İndirme bölümüne gitmek için ana sayfadaki ‘Download’ düğmesine tıklayın, aşağı kaydırın ve PUBG Lite kurulum dosyasını indirmek için turuncu ‘Download’ düğmesine tıklayın. Yükleyebilirsiniz ancak hemen çalıştırmayın!
 4. Şimdi,  sağ üstteki ‘Kimlik Başvurusu’ düğmesini tıklamanız ve hesabınızı oluşturmak için gerekli bilgileri girmeniz gerekir. Bu PUBG ID’sinin oyuna giriş yapmanız için gerekeceğinden önemli bir adımdır.
 5. Ardından, e-posta hesabınıza gidin ve PUBG Kimliğinizi doğrulamak için ‘Kaydı Onayla’ bağlantısına tıklayın. işlem tamam!! İlk adımları tamamladınız.

Bilgisayarınıza PUBG Lite’ı Kurma Adımları

Adım 1: Bir VPN Yazılımı İndirin

Kurulum bölümüne geçerken, işleme devam etmeden önce aklınızda bulundurmanız gereken önemli bir şey var. PUBG Lite (Beta) şu anda yalnızca Tayland’da mevcut olduğundan oturum açmak ve oyun oynamak için bir VPN’e ihtiyacınız vardır. Buradan VPN edinebilirsiniz (ücretsiz ve bilgisayarınızı tayland olarak konumlandırabiliyor).

Adım 2: PC İçin PUBG Lite’ı Yükleyin

Artık, PUBG Lite Launcher ve VPN yazılımınızın mevcut olduğunu farz ederek anlatıma devam ediyorum. Bundan sonraki süreç biraz uzun olsa da başka bir yöntem olmadığını üzülerek belirtmek isterim. Adımları dikkatle takip edin!

İndirdiğiniz VPN yazılımını açın, Tayland sunucusuna geçin ve servisi başlatın. Şimdi, yukarıda indirmiş olduğumuz PUBG Lite Setup’ı kurduysanız, açın ve sizden PUBG ID‘nizle oturum açmanız istenecektir. Kurulum dosyasına giriş yaparak oluşturduğunuz hesap bilgilerini girin.

Giriş yaptıktan sonra, kurulum dosyası adım adım ilerleyecek ve sol altta büyük bir turuncu düğme göreceksiniz. Yüklemeyi okuyor gibi bir anlama geliyor (Tayca’dan çevrilmiştir) ve PC’nizde PUBG Lite indirmeye başlamak için o turuncu logoya tıklamanız gerekiyor. Dosya boyutu 1,9 GB civarındadır ve bir VPN kullanacağınız için hızınıza bağlı olarak birkaç saat sürebilir.

NOT: Dili İngilizce veya Türkçe’ye çevirmek için sağ üst kısında bir açılır pencere göreceksiniz oradan istediğiniz dile ayarlayabilirsiniz bu süreçte.

PC’nizde PUBG Lite Çalıştırma Adımları

Windows PC’nize PUBG Lite’ı indirmiş olabilirsiniz, ancak henüz oyunu oynamaya hazır değiliz. Bu Lite PUBG türevini hemen oynamaya çalışırsanız, oyun açılacak, ancak “Bölgenizde henüz mevcut değil” hatasıyla karşılaşacaksınız. Bunun nedeni oyunun Tayland ile sınırlı olması, sistem konumunuzu bulması ve başlangıçtaki zaman diliminin oyun tarih biçimi ile uyumsuz olması.

Ancak, Windows ayarlarını değiştirerek hatayı önlemenin kolay bir yolu var.

 1. Öncelikle, Windows PC’nizin varsayılan konumunu değiştirmeniz gerekir. Windows 10 kullandığınızı varsayarak, Uygulama İzinleri bölümünün altında ‘Ayarlar -> Gizlilik’ ve ardından ‘Konum’ seçeneğine tıklayın.
 2. Şimdi konumu değiştirmek için ‘Varsayılan Konum’ seçeneğinin altındaki ‘Varsayılanı ayarla’ düğmesine tıklayın.
 3. Açılan haritadaki metin kutusunda ‘Bangkok city, Tayland’ kelimesini aramanız, belirtilen konumu seçmeniz ve ardından varsayılan konumu Tayland olarak değiştirmek için ‘Change’ (Değiştir) düğmesine tıklamanız gerekecektir.
 4.  Varsayılan konumunuzu Bangkok olarak ayarladıktan sonra, PC’nizin saat dilimini aynı konuma ayarlamanız gerekiyor. Bu nedenle, ‘Ayarlar -> Tarih ve saat’ seçeneğine gidin ve aşağı açılır menüden saat dilimini ‘(UTC + 7: 00) Bangkok, Hanoi, Jakarta’ olarak değiştirin.

PUBG Lite‘ı bilgisayarınıza kurma adımları bu kadardı, bundan sonra oyuna girerek keyfini çıkarabilirsiniz. konuyu sonlandırmadan önce son olarak PUBG Lite ile ilgili bir haberi de sizlerle paylaşmak istiyorum, şubat ayının ortalarında veya sonuna doğru PUBG Lite Turkey gibi diğer ülkeler de yayınlanacak.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.