Hekim Göçü Tüm Hızıyla Sürüyor: Ağustosta Yeni Zirve Görüldü

Türk Tabipleri Birliği (TTB), sağlık çalışanlarının yurt haricinde çalışabilmesi için aldığı ‘iyi hal belgesi’ne aylık başvurunun 281’e ulaşarak …

Hekim Göçü Tüm Hızıyla Sürüyor: Ağustosta Yeni Zirve Görüldü

Türk Tabipleri Birliği (TTB), sağlık çalışanlarının yurt haricinde çalışabilmesi için aldığı ‘iyi hal belgesi’ne aylık başvurunun 281’e ulaşarak rekor kırdığını duyurdu.

“Birçok genç hekim yurt haricinde iş bulmak için belge topluyor”

Son dönemde çok sayıda hekim çalışma şartlarının ağırlığı sebebiyle kamudan istifa ederken, birçok genç hekimse yurt haricinde iş bulmak için belge topluyor.

Sadece ilk sekiz ayda bin 683 başvuru

TTB’nin Twitter paylaşımına göre başvurular 2022’nin sadece ilk sekiz ayı itibarıyla bin 683’e ulaştı. Ağustosta görülen 281 rakamı da aynı zamanda bir rekor.

Geçen yıl genelinde ise 1405 hekim mevzu bahis belgeyi aldı.

“Açık konuşuyorum, varsın gidiyorlarsa gitsinler”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 8 Mart’ta Beştepe’deki konuşmasında sözü doktorlara getirerek şunları söylemişti: “Doktorlar az para aldığı için ayrılıyorlar. Samimi konuşuyorum. Dost acı söyler. Bu hastaneleri inşa eden biziz. Doktorları okutan yetiştiren devlet değil mi? Bu devlet sizi okuttu, yetiştirdi. Az para veriyormuşuz. Sordum en az alan ne alıyordur 8-9 bin, en çok alan ne alıyordur 25 bin civarında.  Buna rağmen özel sektör daha büyük paralar verdiği için kaçıp gidiyorlarmış. Açık konuşuyorum, varsın gidiyorlarsa gitsinler. Bizler de üniversiteleri yeni bitiren doktorlarımızı istihdam ederiz. Bunlarla yola devam ederiz. Daha da ileriye gidiyorum. Gerekirse yurt dışından ülkemize dönmek isteyenleri süratle buraya davet eder, istihdam ederiz. Buralar boş kalmaz merak etmeyin. Asistan doktorlarımızla yola devam ederiz. Doktorluk gibi aziz bir mesleği sadece paraya bina etmek, dayamak herhalde pek de insanı değildir.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.