Hapse Girmeyebilir: Yolu Kapatan İki Çevre Aktivistini Öldüren Avukat Hakkındaki Detaylar Belli Oldu

Panama’da 77 yaşındaki bir avukat, otoyolu kapatan iki çevre aktivistini vurarak öldürdü. Tüyler ürperten anların yaşandığı olayda silahlı saldırgan tutuklandı. Yaşından dolayı normal hapis değil ev hapsi verilebilir. Detaylar.👇 Kaynak: https://www …

Hapse Girmeyebilir: Yolu Kapatan İki Çevre Aktivistini Öldüren Avukat Hakkındaki Detaylar Belli Oldu

Panama’da 77 yaşındaki bir avukat, otoyolu kapatan iki çevre aktivistini vurarak öldürdü. Tüyler ürperten anların yaşandığı olayda silahlı saldırgan tutuklandı. Yaşından dolayı normal hapis değil ev hapsi verilebilir.

Detaylar.👇

Kaynak: https://www.dailymail.co.uk/news/arti…

Salı günü Panama’da yolu kapatan iki iklim aktivisti vurularak öldürüldü. Vurulan kişinin emekli bir avukat olduğu ortaya çıktı.

Cinayeti işleyen 77 yaşındaki Kenneth Darlington, çarşamba öğleden sonra La Espiga kasabasında yargının önüne ıktı ve iki saatlik bir duruşmanın ardından gözaltına alındı.

Yerel medyaya göre cinayeti işleyen adam, yasadışı silah bulundurmaktan daha önce de hüküm giymişti.

Fakat yaşından dolayı hapis cezası almayabilir.

Protestocular, üç haftadır Panama hükümetinin Orta Amerika’daki bakır madenini en az 20 yıl daha işletebilmek için Kanadalı bir firmayla yaptığı anlaşmayı protesto ediyorlar.

Panama’nın ‘seçkin’ Paitilla bölgesinde yaşayan Darlington, protestocular nedeniyle yolda kaldı. Söylenene göre arabadan inerken ‘Bu iş burada bitiyor.’ dedi.

Videolarda da görüldüğü üzere çoğunluğu öğretmen olan protesto topluluğuyla tartışmaya giren Darlington, cebinden bir tabanca çıkarıp barikat kuran protestoculara tek tek ateş ediyor.

“Kadınlarla değil erkeklerle konuşmak istiyorum.”

Barikattakilere ‘Lideriniz kim?’ sorusunu yönelten Darlington, ‘Burada lider yok.’ cevabını aldı. Cevabı veren kadına ise ‘Kadınlarla konuşmak istemiyorum.’ ifadelerini kullandı.

Protestocular, “Neden ateş etmiyorsun diye sorarken, Darlington “İlk olmak ister misin?” minvalinde sorular yöneltiyor.

The Times’a gore kurbanlardan biri olan Abdiel Diaz, olay yerinde öldü. 62 yaşındaki diğer kurban ise kliniğe kaldırılırken yolda hayatını kaybetti.

Cinayeti işledikten sonra ‘sakince’ arabasına dönen Darlington’a “Neler olduğunun farkında mısın?” sorusu yöneltildikten sonra “Evet, birini öldürdüm diğerini de yaraladım.” dediği duyuluyor.

77 yaşındaki Darlington, hapishanede değil, ev hapsinde tutulabilir. Darlington, 15 Kasım’da mahkemeye çıkacak.

Panama şirket yöneticileri derneğine göre protestocular tarafından kurulan bloklar, işletmelere günlük 80 milyondan fazla zarar verdi. Okullar bir haftadan beri kapalı ve 150 binden fazla hastane randevusu da kaçırıldı.

Yetkililer insanları protestolara son vermeye çağırdı ancak inşaat işçileri ve öğretmen sendikaları, bu sözleşmenin iptal edilmesi halinde protestoyu durduracaklarını dile getirdi.

20 Ekim’de kararlaştırılan yeni sözleşme, Panama hükümeti tarafından yasallaştırıldı ve bu anlaşma Panama’ya yıllık 375 milyon dolar karşılığında 20 yıllık bir madencilik hakkı sağlıyor.

Hükümet, yeni sözleşmenin bir öncekinden daha iyi şartlar sunduğunu söylerken, protestocular aynı fikirde değil.

Sosyal medya da bu olayla birlikte çalkalandı.

‘Bir sürü takipçisi olan insanların hiçbiri neden Kenneth Darlington’ın kim için çalıştığını ya da kim olduğunu konuşmuyor? Neden tü medya kuruluşları bunu saklıyor? Neden gerçekte olduğu gibi ölen kişi sayısı açıklanmıyor da ‘birkaç iklim aktivisti’ olduğu söyleniyor?’

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.