Hanefi Avcı’dan Süleyman Soylu Hakkında Suç Duyurusu

Eski Emniyet Müdürü ayrıca Kaçakçılık ayrıca Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Dairesi Başkanı Hanefi Avcı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu …

Hanefi Avcı’dan Süleyman Soylu Hakkında Suç Duyurusu

Eski Emniyet Müdürü ayrıca Kaçakçılık ayrıca Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Dairesi Başkanı Hanefi Avcı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında suç duyurusunda bulundu. Avcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da bir mektup yazdı.

Eski Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ayrıca Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ayrıca Emniyet İstihbarat Daire Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunan Hanefi Avcı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Avcı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında ‘görevi kötüye kullanma’ ayrıca ‘iftira’ suçlamalarında bulundu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a açık mektup yazan Avcı, şunları kaydetti:

‘Bu güne kadar FETÖ, PKK vb bütün terör örgütleri, organize suç grupları ayrıca devlet güvenliğine yönelik faaliyet gösteren bütün yapılara karşı en aktif mücadeleyi yapmış olmama rağmen şimdi ‘FETÖ, PKK gibi örgütlerle irtibat, ilişki var’ diyerek hukuka aykırı işlem yapmak suretiyle şahsıma iftira ettikleri anlaşılan İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu ayrıca olayda rol alan diğer görevliler hakkında ‘Görevi kötüye kullanmak, kamu görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanılmak suretiyle, birden fazla kişi tarafınca iftira etmek, fikir ayrıca düşünce özgürlüğünü engellemek’ iddialarıyla Ankara C. Savcılığı’na suç duyurusunda bulundum. Ve aynı mahiyette makamınıza da şikâyet dilekçesi gönderdim. Ancak bu dilekçenin şahsınıza iletilmeden bürokrasinin koridorlarında kayıp olacağı düşüncesiyle bu açık mektubu yazıyorum. Esasen bir süredir İçişleri Bakanlığı’nda hukuka, yasaların tanımladığı görev, yetki kurallarına aykırı olarak işlemler yapıldığına dair emareler vardır.’

5 madde sıraladı

Avcı, mektubunda 5 madde sıraladı:

1. Son zamanda rütbesi alınan emekli emniyet mensupları; haklarında FETÖ mensubu olduğu yolunda ciddi inandırıcı emareler olan kişiler değil, bakanlık ayrıca yönetimi eleştiren kişiler olduğu, bu kişileri cezalandırmak, diğer emsallerine göz dağı vermek amacıyla bahanelerle hukuka aykırı rütbe, kimlik alma, ruhsat iptali işlemlerin yapıldığı, Bu soruşturmaların Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bilinen yerleşik usul ayrıca uygulamaları haricinde usulsüz olarak yürütüldüğü,

2. İçişleri Bakanını eleştiren bazı medya mensupları hakkında soruşturmaların hukukun gerektirdiği yetkili yargı ayrıca emniyet birimlerinden gizlenerek, Ankara’da yargı birimleri ayrıca emniyet mensuplarınca, bu konularda bilenen usul ayrıca esaslara uyulmadan, hukuka aykırı bir biçimde yapıldığına dair belgeli örnek olaylar vardır.

3. Basına intikal etmiş haberlere göre başka yetkili adli yargı mercilerinde soruşturmaları gereken olayları hukuka aykırı olarak yetkili olmayan Ankara’ya taşıyarak dolayısı ile kolay yönlendirdiği emniyet birimlerince soruşturma yapılmasına çalıştığı, bu taleplerini karşılamayan Ankara’da görevli savcı A. T başka yere tayinin yapıldığı basında yer almıştır. Bu durum İçişleri Bakanı’nın hukuku ihlal ederek adaleti denetiminde olan polis birimi üzerinden istediği gibi etkilemeye çalıştığını göstermektedir.

4. Yine sayın bakanın “bazı büyük yolsuzluk olaylarına karışan, uyuşturucu ticareti yaptıkları iddiasıyla haklarında soruşturma yapılan .. şüphelilerle” geçmişte makamında görüşmeler yaptığı, bu konuda basına fotoğraflar yansımıştır,

5. Soruşturma altında bulunan bazı şüphelilerin kaçması için haber salındığı yolunda yine basında yer alan iddialar vardır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.