Hakan Fidan’dan Filistin Uyarısı: ”Ya Kalıcı Barış Ya Kalıcı Savaş”

Dışişleri Bakanı Fidan, İsrail-Filistin savaşına yönelik açıklamalarda bulundu. Önümüzde iki yol olduğunu belirten Fidan, bölgede kalıcı barışın sağlanamaması ihtimali için ‘Buradan kalıcı bir barış elde etmezsek, bölgede kalıcı bir savaş ve …

Hakan Fidan’dan Filistin Uyarısı: ”Ya Kalıcı Barış Ya Kalıcı Savaş”

Dışişleri Bakanı Fidan, İsrail-Filistin savaşına yönelik açıklamalarda bulundu. Önümüzde iki yol olduğunu belirten Fidan, bölgede kalıcı barışın sağlanamaması ihtimali için ‘Buradan kalıcı bir barış elde etmezsek, bölgede kalıcı bir savaş ve istikrarsızlık bizleri bekliyor.’ ifadelerini kullandı.

Yıllardır süren İsrail-Filistin krizi Hamas’ın 7 Ekim’de başlayan saldırılarının ardından hızla büyüdü. Türkiye, son olarak Filistin’e desteğini göstermek adına İsrail’in Gazze’deki hastane saldırısı ardından milli yas ilan etmişti. Dışişleri Bakanı Fidan, yaptığı açıklamalarla Türkiye’nin diplomatik trafiğinin sürdüğünü, sivillerin korunması için çabalarının devam ettiğini belirtti.

Fidan, ‘Hem halkımıza hem de tarihimize vereceğimiz bir hesap var. Bizim köklü devlet geleneğimiz, değerlerimiz, siyaset anlayışımız sessiz kalmaya izin vermez.’ sözleri ile Türkiye’nin bölgede geri planda kalmayı tercih etmeyeceğini gösterdi.

Bölgede Barış İçin Çabalıyoruz

Fidan, Türkiye’nin bölgede barışı sağlamayı hedeflediğini şu sözlerle ifade etti: ‘Bu krizden sonra gidilecek iki yol var. Ya art arda gelecek daha büyük savaşlara gidilecek. İkincisi büyük bir barış anlaşmasına gidilip, barışla bu krizin neticelenmesi. İkinci yolun tercih edilmesi için biz çabalarımızı ortaya koyuyoruz. Umarız bu çağrımıza kulak verilir.’

İsrail-Filistin krizinin ardından bölgede ortak adımlar atmayı hedefleyen Mısır ve Türkiye, hafta sonu Kahire’de Batı ve Doğu’dan çeşitli katılımcıların da bulunacağı bir toplantıda buluşacak. Fidan, Kahire’de katılacağı görüşme için:  ‘Umarız orada da Filistinlilerin meşru haklarını veren, iki devletli çözüme zemin olan bir görüşme olur.’ açıklamasını yaptı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.