Günlük Planlarınızı Yapmanıza Yardımcı Olacak 10 Yöntem

Günlük Planlarınızı Yapmanıza Yardımcı Olacak 10 Yöntem

Planlar yapmak bu planlara göre günümüzü daha verimli geçirmek isteriz. İster evde olalım isterse tam zamanlı bir işimiz olsun yine de günlük planlara ihtiyacımız vardır. Planlar bizleri hem geliştirir hem de ilerlememizi sağlar. Peki bu planları hangi yöntemlerle yapabiliriz?

1. Ajanda Tutmak

Ajanda kullanmak çoğu kişinin tercih ettiği ve verim aldığı bir uygulamadır. İster kendiniz hazırlayın isterseniz hazır bir ajanda alın başlayıp devam ettiğiniz zaman çok verim alacaksınız. Günlük planlarınızı yazabilecek, gelecek planlarınızı not edebileceksiniz. Hayatınızı düzenlemek ve daha iyi bir şekilde devam etmek adına ajanda kullanabilirsiniz.

2. Beyaz Tahta Kullanmak

Özellikle evden çalışanlar için tam karşılarında bir beyaz tahta ve günlük yapılacakların yazılması işleri daha hızlı yapmalarında motive edici olacaktır. Beyaz tahtaya yazdığınız günlük planlarınız ve belki bir sonraki güne ait yapacaklarınız sizi gün içinde tutacaktır. Daha verimli ve efektif olacaksınızdır.

3. Yapışkanlı Kağıtlar Kullanmak

Ev içinde ya da ofisinizde yapacağınız ve unutmamanız gereken şeyleri size hatırlatması adına bazı noktalara yapışkanlı kağıtlar yapıştırabilirsiniz. Yapıştırdığınız bu kağıtlar sayesinde o gün içinde bitirmeniz gerekenleri gün içinde tamamlama motivasyonu içerisinde olacaksınız.

4. İki Dakika Kuralını Uygulamak

Günlük plan yaparken bazen yapacağımız bir işi saatlerce erteleme eğiliminde olabiliriz. Bunun için şu kuralı uygulayabilirsiniz: “Yapacağım iş iki dk sürecekse hemen şimdi yapacağım. Eğer daha uzun sürecekse plan yapacağım.”. Planı şöyle düşünün, iki dakikadan daha uzun sürecek iş için gün içinde alan yaratmak ve o saatte o işi yapmak. Böylece gün içinde daha sağlıklı ve daha verimli çalışacaksınız.

5. Zaman Tutun

Hangi işe ne kadar zaman harcadığınızı ister kronometre ile isterse uygulamalar ile kaydedin. böylece işe ayırdığınız zamanı daha net görebilirsiniz. Bu bir ders çalışma, kitap okuma süresi de olabilir. Ne olursa olsun zaman tutmak, yapacağınız işi takip etmek ve sonrasında ne kadar emek harcadığınızı, ilerlediğinizi görmek sizi motive edecektir.

6. Saatli Çalışın

Kimi insanlar saatlere göre yapacaklarını planlayabilirler. Örneğin “09:00’da başlayacağım 11:00’da bitireceğim” gibi. Saatli çalışmak herkese uyan bir şey değildir. Bazılarımız birkaç gün yapıp sonrasında sıkılabilir. Tabii ki bu kendinizi tanımanızla ilgilidir. Eğer saatli çalışmak konusunda iyiyseniz gününüzü saatlere bölebilirsiniz.

7. Sabah – Öğle – Akşam Ayrımı

İşleri gün içine yayarken bazılarımız verimli olacakların daha farkındadır. Örneğin sayısal işlemleri gerektirecek bir işi sabah yapma eğilimindeyken, yazı yazma gibi işleri öğle yapma eğiliminde olabilirler. Bu da onların hangi işte daha verimli olacakları zamanı bilmelerinin sonucu yaptıkları bir düzenlemedir.

8. Telefonunuzdaki Hatırlatıcıları Kullanın

Gelecek planları ve günlük planlar için bu hatırlatıcılar anı kurtarır. Toplantı, görüşme ya da doğum günü gibi zamanları telefonunuza kaydedebilir ve takvim üzerinden görebilirsiniz. Böylece plan ve program yapmanız daha hızlı ve kolay olacaktır.

9. Kendinize Grup Kurun

Whatsapp ya da Telegram gibi uygulamalar üzerinden kendine grup kurma fikri oldukça fazla kişi tarafından uygulanır. Bir not, plan ya da programları bu gruba yazıp kendinize not düşebilirsiniz. Hem elinizin altında olur hem de hatırlamanız adına iyi bir yöntemdir.

10. Mola Verin

Günlük rutinlerinizde ya da işlerinizde mutlaka molalarınız olsun. Aralıksız çalışmayın. Bu sizi uzun vadede yoracaktır ve motivasyonunuzu düşürecektir. 15 dk gibi molalar eşliğinde çalışmak daha verimli işler yapmanızı sağlayacaktır.

Kendinizi tanıyıp iyi bir günlük plan ile daha verimli günler geçirebilirsiniz. Bu yöntemlerle plan yapıp hemen başlayın!

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.