Gülşen Hakkındaki ‘Olumsuz Yorumlar’ Tutuklama Gerekçesi Sayıldı

Şarkıcı Gülşen bir konserindeki imam hatiplerle ilgili ifadeleri sebebiyle tutuklandı. Mahkeme Gülşen hakkında sosyal medyada yapılan ‘olumsuz …

Gülşen Hakkındaki ‘Olumsuz Yorumlar’ Tutuklama Gerekçesi Sayıldı

Şarkıcı Gülşen bir konserindeki imam hatiplerle ilgili ifadeleri sebebiyle tutuklandı. Mahkeme Gülşen hakkında sosyal medyada yapılan ‘olumsuz yorumları’ tutuklama gerekçeleri arasında saydı.

Nisan ayında verdiği konserde ‘İmam hatipte okumuş, sapıklığı oradan geliyor’ ifadelerinin gündeme gelmesinin ardından şarkıcı Gülşen hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca soruşturma başlatıldı. 

Gözaltına alınan Gülşen, Türk Ceza Kanunu’nun 216/1’nci maddesinde düzenlenen ‘halkı kin ayrıca düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçu kapsamında tutuklandı.

“Olumsuz yorum” tutuklama gerekçesi

İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafınca verilen tutuklama kararının gerekçesi dikkat çekti. Gülşen’in imamm hatiplerle ilgili sözlerinin sosyal medyada ‘olumsuz yorumlarla’ çok kez paylaşılması tutuklama gerekçeleri arasında sayıldı. ‘Kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösterir somut delillerin mevcut olduğunu’ iddia eden mahkeme, ‘Suçun yasal alt ayrıca üst sınırı dikkate alındığında adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağını’ savundu.  

Mahkeme bu gerekçelerle tutuklama tedbirinin ‘daha uygun ayrıca orantılı olacağı’ değerlendirmesinde bulundu.

Mahkemenin kararına hukukçular tepki gösterdi?

Sedef Kabaş’ı gözaltına aldıran savcı

Öte yandan gazeteci Barış Pehlivan, Gülşen’i tutuklamaya sevk eden savcının kimliğini açıkladı. Savcının isminin Türkşat Kuntay Uçuk olduğunu aktaran Pehlivan, Uçuk’un aynı zamanda gazeteci Sedef Kabaş’ı cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla gözaltına aldıran savcı olduğunu belirtti. Pehlivan, Savcı Uçuk hakkında şu bilgileri aktardı: 

‘Adı, Türkşat Kuntan Uçuk… Kendisi 2018 tarihinde mezun oldu. 20’li yaşlarda. Hakim ayrıca savcı olmak için belirli stajlar yapılması gerekiyor. Kendisi göreayrıca 30 Eylül 2021’de başlamış. Daha 1 yıllık savcı değil. Osmaniye atanıyor önce. İkinci bölgeden birinci bölgeye atanması için en az 5 yıl görev yapması lazım. Buna binlerce hakim ayrıca savcı uyuyor, kural bu, istisnası yok. Normalde Osmaniye’de 5 yıl görev yapması gerekiyordu bu savcı. 6 gün sonra kararname ile İstanbul Cumhuriyet Başsavclığı’na atandı. Neden? Yeni mezun bir savcının atanması neden bu kadar aceleye getiriliyor.  Kendisi usulsüz bir şekilde atanır atanmaz, yaptığı ilk soruşturma ayrıca gözaltılardan birisi gazeteci Sedef Kabaş. İşte böyle bir savcı.’

Gülşen’i tutuklayan hakim İbrahim Eroğlu’nun da mesleğe 15 Temmuz darbe girişiminden sonra başladığı ayrıca İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği’ne de 2 hafta önce atandığı belirtildi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.