Gülistan Doku Dosyasında Yeni Gelişme: ”Baştan Sona İncelenecek”

Tunceli’de Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku, kaldığı yurttan 5 Ocak 2020 sabahı ayrılması sonrası kendisinden bir daha haber alınamadı. Dosyanın baş şüphelisi Zainal Abarakov hiç tutuklanmadı. Hatta …

Gülistan Doku Dosyasında Yeni Gelişme: ”Baştan Sona İncelenecek”

Tunceli’de Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku, kaldığı yurttan 5 Ocak 2020 sabahı ayrılması sonrası kendisinden bir daha haber alınamadı. Dosyanın baş şüphelisi Zainal Abarakov hiç tutuklanmadı. Hatta telefonundaki rusça yazışmalara  “özel” olduğu gerekçesiyle bakılmadığı ortaya çıkmıştı. Bir dizi skandalın bulunduğu dosyanın yeniden inceleneceği açıklandı. 

Olayın meydana geldiği günden bugüne kadar acılı Doku ailesi çok sayıda mağduriyete maruz kaldı.

Tunceli ´de bin 405 gündür kendisinden haber alınamayan 21 yaşındaki Gülistan Doku´nun ablası Aygül Doku, Vali Bülent Tekbıyıkoğlu ve Emniyet Müdürü Hakan Yılmaz´la görüştüğünü duyurdu.

Abla Doku, görüşmeye ilişkin şu sözleri kullandı: “Sizin kadar bizler de Gülistan´ı bulmak istiyoruz´ dediler. Dosyanın tekrardan kapsamlı bir şekilde inceleneceğini, ilk günden bugüne kadar yapılmayan ne varsa bütün soru işaretlerinin giderileceğini, Gülistan´a ne olduğunu bir an önce bulmak istediklerini söylediler” dedi.

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2´nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku´dan 5 Ocak 2020’de kaldığı yurttan ayrıldıktan sonra haber alınamadı. Ailesi 6 Ocak’ta Emniyet Müdürlüğü’ne kayıp başvurusunda bulundu. Doku’nun bulunması için cep telefonu sinyallerini izleyen ekipler, 11.29’da Atatürk Mahallesi’ndeki minibüs durağından üniversite aracına bindiğini tespit etti. Yol güzergahında bulunan Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) kameralarında yapılan incelemelere rağmen araçtan nerede indiği tespit edilemedi.

Araştırmalar sonunda Gülistan Doku’nun cep telefonunun, en son Uzunçayır Baraj Gölü´ndeki Sarı Saltuk Viyadüğü’nde sinyal verdiği belirlendi. Viyadük üzerinden geçen bir aracın kamerasına da Gülistan Doku´nun olduğu ifade edilen görüntü yansıdı. Bunun üzerine yapılan aramalara rağmen Gülistan’a ait ize rastlanılmayınca, çalışmalar sonlandırıldı.

Çalışmaların sonlandırılmasına Doku ailesi tepki göstermesi rağmen harekete geçilmedi. Ve böylelikle dosyanın üzeri kapatılmak istendi. Ancak Doku ailesi kapatılmaması için TBMM binası önünde oturma eylemi yaptı. Burada gözaltına alınan Doku ailesi mücadeleyi bırakmadı. Gülistan Doku’nun annesi Bedriye Doku, yıllarca kızının son görüldüğü yerde oturma eylemi yaptı.

”Benim kızım kaybolmadan önce, en son erkek arkadaşının evinde kalmış. O evde neler olmuş bize anlatmıyorlar ve erkek arkadaşının ailesi hep bizden kaçıyor” diyen acılı anne Bedriye Doku sözlerine şöyle devam etmişti:

”Neden bizden kaçıyorlar. Neden o gece neler yaşandı bize anlatmıyorlar. Benim kızıma ne oldu? Erkek arkadaşının ailesi biliyor. Kızım bu suyun dibinde mi ya da yaşıyor mu? Başka yerde mi ya da öldürüldü mü? Onlar biliyor. Çok perişan durumdayız. Ben anne olarak her gün burada kızımdan bir haber bekliyorum. Bize ilk zamanlar dediler kızınız bu suyun içinde ve çıkaracağız ama aradan aylar geçti hiçbir iz yok. Bizim umudumuz artık tükendi. Benim kızımın bu suyun içinde olduğuna inanmıyorum. Olsa ona ait bir şey çıkar. Bir atkı çıkar, çantası çıkar, ayakkabısı çıkar ama hiçbir şey çıkmadı. Bir iz bile yok. Benim kızımdan sonra bu suya düşüp kaybolan 3 kişi çıktı ama benim kızımdan iz yok. Benim kızım bu suda yok. Artık umudumuz kalmadı”

Gülistan Doku´nun ablası Aygül Doku, Diyarbakır´dan Tunceli´ye gelerek son kararnameyle kente atanan Vali Bülent Tekbıyıkoğlu ve İl Emniyet Müdürü Hakan Yılmaz´la valilik binasında görüştü. Görüşme sonrasında Aygül Doku, dosyanın baştan sona kadar yeniden inceleneceğini ve bu adımın kendilerine umut olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

”Bir an önce kardeşime ne olduğunun cevabını istiyoruz. Yeri geldiğinde aile avukatımızın dosyaya müdahale edeceğini, dosyayı baştan nerede ne eksiklik varsa, ne yapılmamışsa onun üzerine gidileceğini dile getirdiler. İnanın her yeni gelen kişi bize bir umut oluyor. Gülistan´ın karanlıktan çıkmasını istiyoruz.’ Valilik ve İl Emniyet Müdürlüğü yetkilileri de ailenin talebi üzerine dosyanın ekipler tarafından yeniden incelenerek, araştırılacağını belirtti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.