Güçlü Bir Şifre İle Daha Güvenli Hesaplar Oluşturma

01.11.2018
Güçlü Bir Şifre İle Daha Güvenli Hesaplar Oluşturma

Sosyal mühendisliğin günümüzdeki yerinin farkında olmayan yoktur, bırakın kişisel hesaplarımızı bu yöntemle savaşılacak hale gelmiş durumda. Tabi bu durumdan nasibini alan bir çok insan var kimisi Hackleyen her türlü Hackler modunda, kimisi de nasıl hesap güvenliğini sağlayacağının yolunu aramakla meşgul.

Bizde Blog Aracı olarak size güvenli şifre oluşturmanın en uzun listesini hazırladık. Aşağıdaki listemiz Hacking araçları kullanarak, Sosyal Mühendislikle ve Brute Force saldırıları baz alınarak hazırlanmış olup hesabınızın güvenliğini üst düzeye çıkarmak için en kapsamlı güçlü şifre oluşturma kılavuzundan oluşmaktadır.

Şifrelerinizin sosyal mühendislik, black hat taktikleri veya Brute Force yöntemiyle saldırıya uğramasını önlemek ve hesaplarınızı güvende tutmak için aşağıdaki kılavuzumuzun mümkün olduğu kadar tamamını uygulayın:

  1. Birden fazla önemli hesaplarınız için aynı şifreyi, güvenlik sorusunu ve cevabını kullanmayın.
  2. En az 16 karakterden oluşan bir şifre kullanın, en az bir sayı, bir büyük harf, bir küçük harf ve bir özel sembol kullanın.
  3. Ailelerinizin, arkadaşlarınızın veya evcil hayvanlarınızın isimlerini şifreleriniz’de kullanmayın.
  4.  Şifrelerinizde posta kodları, ev numaraları, telefon numaraları, doğum tarihleri, kimlik numaraları, sosyal güvenlik numaraları vb. Kullanmayın.
  5. Şifrelerinizde herhangi bir sözlük kelimesi kullanmayın. Güçlü şifre örneği: “TR2.&’[email protected])-88_F”
  6. Karakterlerinin çoğunun aynı olduğu iki veya daha fazla benzer parola kullanmayın, örneğin, BlogAracıPass, BlogAracıPassword, çünkü bu parolalardan biri çalınırsa, diğer hesaplarınız tehlikeye girer.
  7. Parmak izleriniz gibi şifreleriniz olarak klonlanabilecek bir şey kullanmayın.
  8. Web tarayıcılarınızın (Firefox, Chrome, Safari, Opera, IE) şifrelerinizi saklamasına izin vermeyin, çünkü Web tarayıcılarına kaydedilen tüm parolalara kolayca erişilebilir.
  9. Başkalarının bilgisayarlarındaki önemli hesaplara veya halka açık bir Wi-Fi etkin noktasına, Tor’a, ücretsiz VPN’ye veya web proxy’sine bağlandığında oturum açmayın.
  10. Mümkün olduğunca HTTPS, SFTP, FTPS, SMTPS, IPSec gibi şifreli bağlantıları kullanmalısınız.

Dilerseniz online parola oluşturma sitelerini ziyaret ederek, random güçlü bir parola oluşturabilirsiniz. Bunların listesini’de aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Güçlü ve Güvenli Parola Oluşturma Siteleri (Secure Password Generator Sites)

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.