GSM Nedir? GSM Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSM Nedir? GSM Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Açılımı, Global System for Mobile Communications olan GSM, bir iletişim protokolü olarak bilinmektedir. Geçmişine baktığımız zaman ilk kez 1990’lu yıllarda görüldüğü ortaya koyulmuştur. Bir sonraki yıl ise alt yapısı hazırlanarak kullanıma sunulmuştur. Zamanla kullanım alanı genişlemiş hemen hemen her ülke kullanmaya başlamıştır. 100’ün üzerinde ülke kullanmaya başladığı yıllarda artık bir dünya standardı haline gelmiştir. Günümüze kadar bu sayı daha da artmıştır.

Günümüzde hemen hemen herkesin kullandığını varsayacak olursak çok ciddi rakamlara ulaşmak mümkün olacaktır. GSM sayesinde sadece yakın çevre iletişimi haricinde birbirine uzak ülkeler arasında da iletişim imkanı kolaylaşmıştır. Artık herkes gelişen teknoloji ile istediği yerden istediği yerdeki bir yakınını kolaylıkla arayabilmektedir.

İletişimi sağlayabilmek adına bir GSM numaranızın bulunması gerekmektedir. GSM numarası günümüze değin halk arasında telefon numarası olarak bilinmektedir. Her ülkenin GSM kodu farklıdır. Bundan dolayı GSM numaralarının en başında ülke kodu yer alır. Daha sonrasında ise numara belirtilir. Bu sayede arayan kişinin hangi ülkeden olduğunu anlayabilme kolaylığı sağlanmış olur.

Telefon numaranız bir nevi kişisel kimliğinizi de ortaya çıkarmaktadır. Yani resmi bir olgudur. Bu numara her bireye ayrı olarak şahsı adına verilmektedir. Herkesin numarası farklıdır. Bu şahıslar numaralarını başka operatörlere de taşıyabilir.

GSM Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

GSM numarası sorgulama işlemi her operatör için geçerlidir. Bu işlem hattın operatörünü öğrenmek adına yapılmaktadır. Hattı kullanmış olduğunuz telefon elinizde ise bunu kolaylıkla ayarlar kısmından bulabilir ve sorgulayabilirsiniz.

Aynı zamanda numaranızı kullanarak İnternet üzerinden operatörlerin sayfalarından da sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Google arama motorunda taratarak operatör sayfalarına da kolaylıkla ulaşabilirsiniz. GSM numaranız şahsi kimliğinizi yansıttığından dolayı herkesle paylaşmamanız gerekmektedir. Gizliliğini koruyabilmeniz adına yakınlarınızla paylaşmanız en sağlıklısı olacaktır. GSM numarası GSM sektöründe olan tüm bayilerden alınabilmektedir.

Ücretsiz alınabildiği gibi ücretli olanları da bulunmaktadır. Bu durum operatörlerin sunmuş olduğu hizmet ile alakalı bir durumdur. Operatör sorgulamak numaranız üzerine olan borcu ödemeniz hususunda önemlidir ve dikkat edilmelidir. Aksi halde yanlış yapıldığı taktirde düzeltme süreci uzun sürebilir veya ödemiş olduğunuz ücret yanabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.