Görüşmeler Önce Gerginlik! TÜRK-İŞ Başkanı Atalay, İktidara Rest Çekti: “Teklif Edilirse Masadan Kalkarız”

Asgari ücret görüşmeleri öncesi TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, iktidara rest çekti. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret görüşmelerinde, 14 bin TL civarında hesaplanan açlık sınırının teklif edilmesi halinde, ‘O zaman masadan kalkarız. Öyle şey …

Görüşmeler Önce Gerginlik! TÜRK-İŞ Başkanı Atalay, İktidara Rest Çekti: “Teklif Edilirse Masadan Kalkarız”

Asgari ücret görüşmeleri öncesi TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, iktidara rest çekti. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret görüşmelerinde, 14 bin TL civarında hesaplanan açlık sınırının teklif edilmesi halinde, ‘O zaman masadan kalkarız. Öyle şey olmaz’ dedi.

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret görüşmelerinde ilk toplantı 11 Aralık Pazartesi günü yapılacak. Yaklaşık 7 milyon kişiyi ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinin başlamasına sayılı günler kaldı.

Milyonlarca çalışan, merakla yeni asgari ücretin ne kadar olacağını bekliyor. Asgari ücret görüşmeleri öncesi gergin anlar yaşandı.

Habertürk’ten Bülent Aydemir’in aktardığına göre, komisyonda 2 kadın, 2 erkek asgari ücretli işçinin yer alacağını, işçilerin nasıl geçinemediklerini, hükümet ve işveren temsilcilerine masada anlatacaklarını vurgulayan Atalay, hükümet tarafının teklifini görmeden rakam konuşmayacaklarını açıkladı.

14 bin TL civarında hesaplanan açlık sınırıyla hükümetin gelmesi halinde ne yapacakları sorusu üzerine TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, “O zaman masadan kalkarız. Öyle şey olmaz” dedi.

Bazı hükümet yetkililerinin ifade ettiği ve yüzde 25 artışa tekabül eden 14 bin 250 TL gibi bir ücreti de asla kabul etmeyeceklerine dikkat çeken Başkan Atalay, “Bizim rakam telaffuz etmemiz doğru değil. Ne vereceklerini görelim; ondan sonra tavrımızı belirleriz. Teklifi Başkanlar Kurulu’na getirip orada kararımızı veririz” diye konuştu.

Başkan Atalay, asgari ücrete bir yıl boyunca artış yapılmayacağının göz önüne alınarak yıl sonuna bir artış yapılması gerektiğini savundu. Asgari ücret her yıl aralık ayında işçi, işveren ve hükümetin 5’er kişilik temsilcilerinin yaklaşık 1 aylık çalışması sonucu uzlaşma yoluyla belirleniyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.