Gluten ve Gluten İntoleransı Nedir?

Gluten ve Gluten İntoleransı Nedir?

Gluten; arpa, çavdar ve buğday gibi tahılların içinde bulunan doğal bir protein türlüdür, yani kısacası tahıllarda bulunan proteine verilen addır. Tahılın önemli ve faydalı olan kısmıdır. Buğdayın toplam proteinlerinin %80-85’ ini gluten proteinleri oluşturmaktadır. Ekmeğin kabarmasını sağlayan yani ekmeğe yapısını kazandıran da glutendir.

Gluten İntoleransı Nedir?

Gluten İntoleransı Çölyak dışındaki, gluten duyarlılığı olarak tanımlanmaktadır. Nedeni bilinmemekle birlikte çölyak hastalığından daha fazla ve sık karşılaşıldığı gözlemlenmektedir. Gluten tüketimi, bazı bireylerin bağırsak sisteminde hassasiyet yaratabilir ve sindirilemeyebilir. Çölyak ve buğday alerjisi olmayan bireylerin, beslenme programından gluten içeren besinlerin, gıdaların çıkarılması sonucunda problemler kalkıyor ve tekrar tüketildiği zaman problemler gözlemleniyor ise gluten intoleransı var denilebilir.

Karın ağrısı, ishal, kabızlık, bulantı, şişkinlik, yorgunluk, kilo kaybı , kan değerlerinde düşüklük bu sorunlardan bazılarıdır. Bu semptomlar geçene kadar ve bu sağlık sorunları tekrarlanmayana kadar glutensiz beslenme uygulanmalıdır.

Bir sonraki gluten yazımda gluten içeren ve içermeyen tahıllardan ve çölyak hastalığından bahsedeceğim, şimdilik kendinize sağlıklı bakın..

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.