Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Bir Girişime Başlamadan Önce Bilmeniz Gereken 14 Şey

Bir Girişime Başlamadan Önce Bilmeniz Gereken 14 Şey

Girişime başlamadan önce: Üretimin her aracının bir araya getirilmesinden oluşan ve belli bir riziko ile sermaye koyularak gerçekleştirilen her kazanç elde etme sürecine ticari girişim adı verilir. Günümüzde girişimcilik büyük oranda dijital dünya ile paralel yürüyor olsa da genel anlamıyla bir girişimde bulunmanın sınırları tamamen insani hayal gücü ile ilişkilidir.

Girişime başlamadan önce bu bağlamda özellikle son dönemde ortaya çıkan girişimci konuşmaları incelendiğinde, başarıya ulaşmış her bir çabanın arkasında gerçekçi bir hayal gücünün eşlik ettiği ruh olduğu görülecektir. İşte bir girişime başlamadan önce bilmeniz gereken 15 şey;

1. Fikirleri ve Sorunları Keşfedin, Yenilikçi Olun!

Ticari girişim kapsamında girişimde bulunmak isteyenlerin her şeyden önce çözmek için bir probleme sahip olmaları gerekir. Bir problem yeni fikirlerin doğması adına son derece kritik bir öneme sahip olan başlangıç dinamiğidir.

2. Sınırları Kaldırın ve Fikirlerinizi Özgür Bırakın

Son dönemde dikkat çeken girişimci konuşmaları incelendiğinde fikirlerin özgür bırakıldığında yeni ufuklar keşfetme konusunda oldukça cömert olduğu gözlemlenebilir. Dolayısıyla bir edimi problemden fikir haline dönüştürmek adına özgürlük son derece kritik bir önem içerir.

3. Problem Çıkarmayın, Onları Çözün

Bir girişime başlamadan önce bilinmesi gerekenler arasında en dikkat çeken durumlardan biri de şüphesiz karşılaşılan zorlukların çözümünün geliştirilmesi ya da fikrin düşünce haline dönüştürülebilmesi adına yaşanan problemler konusunda çözüm odaklı çalışmak bulunur.

4. Fikrinizi ve Düşüncelerinizi Geliştirin

Fikirlerin düşüncelere dönüşmesi ise belirtilmiş olduğu gibi çözüm odaklı gerçekleşen çalışmalar ile mümkündür. Buna karşın tek başında çözüm odaklı bir çalışma yeterli olmaz ve istatistik temelli veriler ile bu çalışma desteklenmektedir.

5. Fikirlerinizin Birer Kopyasını Üretin

Girişime başlamadan önce dikkat edilmesi gerekenler arasında fikirlerin bir prototip haline dönüştüğü aşama en kritik önem arz eden aşamadır. Burada gerçekleştirilen fikrin fiziki anlamda vuku bulması ve pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi adına değerlendirme aşamasının başlaması gerekir.

6. Denetleyin ve Emin Olun

Oluşturulan prototip giriş yapılan sektör ve alan hakkında elde edilen tüm veriler üzerinden bir testten geçmelidir. Testten başarı ile ayrılan prototip ilk müşterileri ile tanışmaya hazır hale gelir.

7. Sizi Bekleyen Müşterilerinizle Tanışın

Ticari girişim kapsamında en önemli aşamalardan biri müşteri potansiyelinin sınırlarını çizerek ilk müşteriler ile kurulan temastır. Bu temas ileride sürdürülebilir bir girişim elde etmek adına son derece belirleyici olacaktır.

8. İşbirlikleri Kurun, Yalnız Yürümeyin

Fikirlerin müşteriler ile fiziki anlamda iletişime geçmesiyle birlikte büyümenin ilk adımları atılmış olacaktır ve güçlü bir zemine inşa edilmiş ticari girişim arzusunda olanların yola tek başına çıkmak yerine, işbirlikleri ile dinamik bir yapı oluşturması tavsiye edilir.

9. Fikirlerinize Kurumsal Bir Kimlik Kazandırın

İşbirlikleri veya kişisel tercihler doğrultusunda fikirlerin kurumsallaşma zamanı da ilk müşterilere ulaşım sağlanması ile birlikte gelmiş olacaktır. Şirket kurulmalı ve kurumsal düzleme geçiş yapılmalıdır.

10. Finansman Desteği Sağlayın

Günümüzde bir ticari girişim için büyümenin en temel yolu finansman desteği elde etmektir. İşbirliklerinin sürdürülmesiyle genişleyen alan yeni finansman destekleri elde etmek adına oldukça büyük katkı sağlayacaktır.

11. İlk Ürününüzü Üretin

Prototipi üretilen, ilk müşteriler ile teması kurulan ve tüm bu sebepler için şirket inşa edilen sürecin son aşamalarına yaklaştıkça ilk ve gerçek ürünün üretilmesi zorunludur.

12. Tanıtım, Reklam ve Pazarlama Ağını En Efektif Şekilde Yönetin

Gerçek ürünün kazanım olarak eklenmesi ile birlikte bu ürünün hedef kitleye ulaşması adına gerekli olan saha çalışmaları ve pazarlama stratejileri takip edilmelidir.

13. Güçlü Bir Üye Grubunu Konsolide Edin

Başlangıç aşamasında ticari girişim bazı sektelere uğrayabilme potansiyeline sahiptir ve bu tarz olumsuzluklar karşısında dik durabilmek adına konsolide edilmiş üye grubu oldukça avantaj vadeder.

14. Büyümenizin Önündeki Engelleri Kaldırın

Büyümek bir ticari girişim için her şeydir ve onun önünde bulunan fiziki ya da mental tüm sorunların tamamen ortadan kaldırılması zorunludur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.