GGT (Gama Glutamil Transferaz) Nedir?

GGT (Gama Glutamil Transferaz) Nedir?

GGT, Gama Glutamil Transferaz olarak tanımlanan karaciğer ve pankreas enzimidir. Başka bir ifade ile GGT bir nevi proteindir. Bu protein karaciğerdeki işlev bozukluklarını kolayca tespit etmek için kandaki yoğunluğuna bakılarak değerlendirme yapmaya yarar. Hasta testten 12 saat önce hiç bir şey yemez ve içmez.

GGT biyo kimyasal reaksiyonlar için üretilen bir katalizör – reaksiyon hızlandırıcı görevi gören enzim olarak da açıklanabilir. Kanda GGT yoğunluğu belirlenen sınırın üstünde ise, karaciğer hücrelerinde ölüm söz konusu olabilir. Sık sık alkol alan insanların kanında Gama Glutamil Transferaz yoğunluğu fazladır.

GGT (Gama Glutamil Transferaz) Testi Ne İçin Yapılır?

karaciğer ve safra kanallarının hastalığını ortaya çıkarmak, özellikle safra kanallarındaki taşları ortaya çıkarmak veya pankreas tümörü ile safra yollarının tıkandığını anlamak için GGT testi yapılır. Ek olarak alkolizm veya alkolik hepatit tedavisinin etkinliğini izlemek için de GGT testi yapılmaktadır.

Karaciğerin alt bölmesinde safra kesemiz, yağların sindirimi için gerekli bir yapıdır. Ancak safra kanalları tıkandığında, GGT yoğunluğu kan içerisinde artar. Parasetamol ağrı kesici ilaçlar da GGT yoğunluğunu arttırır.

GGT enzimi, ek olarak böbrekler, dalak, pankreas, beyin, prostat organında da bulunur. Karaciğer fonksiyonları bozulduğunda, GGT yüksek çıkar ama her yüksek çıkan GGT yoğunluğu illa ki karaciğer bozukluğuna işaret etmez. Yine de tıp alanında bu test belirleyicidir.

Karaciğerin düzgün olarak çalışıp çalışmadığını teşhis etmek için GGT testi yapılır. Hastada ayılık, yorgunluk, iştahsızlık, bulantı, kusma, karın ağrısı, sarılık, koyu renkli idrar , cilt kaşıntı şikayetleri varsa GGT Testi istenir. Gama Glutamil Transferaz yoğunluğunun kandaki artışı, karaciğer veya safra kanallarına verilen hasarın şiddetini gösterebilir.

Artan Gama Glutamil Transferaz Aktivitesinin Nedenleri Nelerdir;

  • Karaciğer ve safra yollarında hasar oluşması
  • Safra kanallarının kapalı olması – tıkanmaya bağlı sarılık
  • Safra kanalı taşları ortaya çıkması
  • Safra kanalının tümörlerinin gelişmesi
  • Pankreas başı kanserinin gelişmesi
  • Mide kanseri varsa
  • Alkolizm sorunu varsa

Yukarıdaki durumlar varsa GGT aktivitesi artar. Hastalar alkolü bıraktıktan 30 gün sonra GGT aktivitesi normalleşir. Karaciğer sirozu, normal karaciğer dokusunun bozulması ve tüm karaciğer fonksiyonlarını yıkan sikatrisyel ile değiştirildiği patolojik bir süreçtir. Akut kronik hepatit, karaciğer sirozu GGT seviyelerini yükseltir. Hastada ateş, farenks iltihabı ve şişmiş lenf düğümleri ile kendini gösteren akut bir viral enfeksiyon varsa GGT yüksek çıkar.

YAZAR BİLGİSİ
Canan Budak
Her şey sizin aksinize ilerliyor gibi geldiğinde, uçakların rüzgarla birlikte değil rüzgara karşı uçtuğunu hatırlayın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.