Gece Kulüplerinde Yaş Sınırı Kaç? Damsız Girilir mi?

Gece Kulüplerinde Yaş Sınırı Kaç? Damsız Girilir mi?

Gece kulübü yaş sınırı: Geceleri açık olan, müzik dinlemek, dans etmek, gösteri izlemek, eğlenmek için gidilen, içkili yemekli eğlence yerleri olan gece kulüpleri genellikle bir dans pistine sahip, lazer ışık gösterisi olan ve disk jokey (DJ) için sahne içeren bir eğlence mekânlarıdır.

Büyük şehirlerde yaşayan bireyler gece kulüpleri konusunda fazlasıyla bilgi sahibi ve oldukça da deneyimlidirler. Ancak bu mekânlara giriş yaparken gerekli bir takım kurallar mevcuttur. Bunların en başında gelen kurallar ise gece kulübü yaş sınırı ve damsız giriş yapılmaması yönündedir. 

Herkesin merak ettiği bu sorularla ilgili güncel içeriklere sahip bir takım araştırma yaptık. Eğer siz de bu sorulara yanıt arıyorsanız yazımız tam da size göre. Mutlaka okumalısınız.

1. Gece Kulüplerinde Yaş Sınırı Kaç?

Alkol kullanımının 18 yaş sınırı göz önünde bulundurularak gece kulüplerine giriş için belirlenen yaş sınırı da 18’dir. Zaten bu yaş sınırının üzerinde olan her birey zaten özgürce bu kulüplere gidip eğlenmektedir. Gece kulübü yaş sınırına takılan 18 yaş altı kişiler için bu konuda şansı daha yüksek olan kesim ise genç kızlardır. Yaptıkları makyaj ve saçlarla beraber giydikleri topuklu ayakkabı ve kıyafetler ile yaşlarını gerçekte olduğundan daha büyük gösterebiliyorlar.

Ancak bu konuda hakkında gece kulübü yöneticilerinin almış olduğu bir takım tedbirler söz konusudur. Öncelikle ilk olarak gece kulüplerine girişte kimlik zorunluluğunun bulunması, uygulanan en önemli tedbirlerden biridir. Sıklıkla yaz aylarından karşılaşılan bu durumlarla ilgili gece kulübü yaş sınırı kaçtır sorusuna verilecek en doğru yanıt elbette ’18 yaş’ olacaktır.

Bu kural elbette ki alınması gereken en doğru önlemdir. Aksi bir durumda ise bu tarz mekânlarda 18 yaşından küçük bireylerin bulunması, işletmelere büyük cezalar getirmektedir. Hiç bir işletme sahibi de bunu göze alıp kabul edemeyeceği için gereken uygulamaların devam ettirilmesi önemlidir.

2. Gece Kulüplerine Damsız Girilir mi?

Genellikle gece kulüplerinin girişinde yazılan bu ifadenin anlamını merak eden arkadaşlar damsız girilmez yazısının ne anlama geldiğine yazımızın devamında cevap bulabilirler.

Dam kelimesi asıl olarak Fransızca kökenlidir ve eş anlamına gelmektedir. Eğlence merkezlerinin damsız girilmez kuralı ise, yanında partneri olarak karşı cinsten birisi olmayan kişileri kapsamaktayken bu kural genellikle sadece erkekler için uygulanmaktadır. Bunun nedeni işletme sahiplerince şu şekildedir, eğer ki erkeklerin yanında partnerleri yani bir kadın olursa işletme içerisinde taşkınlık çıkartmazlar ya da diğer kadınlara sarkıntılık yapmazlar.

Üzüntüyle bildirmek isterim ki bu kural ülkemiz eğlence sektörünün en önemli kuralları arasında yer almaktadır. Ancak bu durum zaman zaman erkekler için can sıkıcı bir hale gelmektedir. Arkadaşlarıyla erkek erkeğe gece dışarı çıkıp eğlenmek istediklerinde damlarının olmaması onlar için çok büyük bir sorun yaratmaktadır. Tabi ki de bu kural bütün gece kulüpleri için geçerli değildir ya da hepsini kapsamamaktadır.

Damsız giriş yapılabilen alternatif pek çok eğlence mekânı vardır. Bunların hangi mekânlar olduğunu ise bulunduğunuz ile göre internet üzerinden yapacağınız küçük bir araştırma yaparak kolayca öğrenebilirsiniz. Ancak unutmamanız gerekir ki internetten edinilen her bilgi doğru değildir. Bu sebepten dolayı yaptığınız araştırmadan sonra tercih etmiş olduğunuz mekânı arayarak bu bilgiyi teyit etmenizde fayda var.

Siz siz olun eğer damınız yoksa ve arkadaşlarınızla gece erkek erkeğe eğlenmeye çıkmayı düşünüyorsanız ilk iş olarak damsız giriş yapabileceğiniz eğlence mekânlarını önceden araştırın. Aksi halde gecenizin üçte ikisini girebileceğiniz mekânı aramakla geçirmek zorunda kalırsınız. Kapıdan geri çevrilmenizi istemeyiz. 🙂

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.