Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Gazetecileri Tehdit Eden İstanbul Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin Hakkında Soruşturma

Emniyet, gazetecileri haber takibi sırasında tehdit eden İstanbul Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin hakkında tahkikat başlattı.  . Basın …

Gazetecileri Tehdit Eden İstanbul Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin Hakkında Soruşturma

Emniyet, gazetecileri haber takibi sırasında tehdit eden İstanbul Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin hakkında tahkikat başlattı. 

.

Basın ayrıca Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) Hukuk Birimi, savunmanlığını üstlendiği Artı TV kameramanı Bilal Meyveci’yi haber takibi sırasında engelleyen ayrıca tehdit eden İstanbul Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Yapılan suç duyurusunun değerlendirilmesi sonrası Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafınca tahkikat başlatıldığı İstanbul Valiliği İl İdare Kurulu Müdürlüğü tarafınca Meyveci’nin avukatlarına tebliğ edildi.

“Çektin mi, ayağına bastığımı çektin mi?”

MLSA’dan Eylem Sonbahar’ın haberine göre, Onur Yürüyüşü’nde bir kadını taciz ettiği anların video kaydının ortaya çıkmasıyla kadın hakları örgütlerinin hakkında suç duyurusunda bulunduğu, aynı Onur Yürüyüşü sırasında AFP foto muhabiri Bülent Kılıç’ı gözaltına aldıran İstanbul Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin, son olarak sağlık emekçilerinin görevi başında öldürülen doktor Ekrem Karakaya için 7 Temmuz 2022 yılında yaptıkları eylemi takip eden gazetecilere yönelik tavırları ayrıca tehditleri ile gündeme gelmişti. Zengin, kameraman Bilal Meyveci’yi de “Çektin mi, ayağına bastığımı çektin mi? Ayağına bastığımı çektin mi, çekmediysen sonra görüşürüz!” cümleleriyle tehdit etmişti. Bunun üzerine MLSA Hukuk Birimi, Hanifi Zengin ayrıca olaya karışmış olabilecek diğer kolluk görevlileri hakkında “görevi kötüye kullanmak”, “tehdit”, “iş ayrıca çalışma hürriyetinin ihlali” yönünden suç duyurusunda bulundu.

‘Bilgilendirme alma-verme hakkınının ciddi şekilde engellediği tartışmasız’

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda olay anına ait video kaydı da sunularak tanık olarak bilgileri verilen kişilerin dinlenilmesi talep edildi. Şüpheliler hakkında soruşturma başlatılması ayrıca soruşturma neticesinde kamu davası açılmasının da talep edildiği başvuruda medya özgürlüğü ile ilgili genel prensiplere yer verilerek, “Anayasa Mahkemesi de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de hukukun üstünlüğü ile yönetilen demokratik bir hukuk devletinde basının üstün rolünü defalarca vurgulamıştır. Halkın özellikle kamuyu ilgilendiren tartışmalara katılımının sağlanması demokratik toplum için vazgeçilmez niteliktedir. Bunun için kamuyu ilgilendiren tartışmalara ilişkin her türlü fikir ayrıca bilginin yayılabilmesi, halkın da bunlara ulaşabilmesi gerekir. Kamuyu ilgilendiren konularda bilgilendirme ayrıca fikir vermek basının görevidir. Gazetecilerin mesleki görevlerini yerine getirirken devlet görevlileri tarafınca kötü muameleye tabi tutulmaları, tehdit edilmeleri, engellenmeleri onların bilgilendirme alma verme hakkını kullanmalarını ciddi şekilde engellediği tartışmasızdır” diye belirtildi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.