Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Festivaller, Konserler, Şenlikler: Bu Yıl Türkiye’de Çeşitli Nedenlerden Dolayı İptal Edilen Etkinlikler

Sizin de bildiğiniz gibi her yıl Türkiye’de yazın başlamasıyla birlikte yüzlerce festival, konser ayrıca şenlik etkinlikleri düzenlenir. Müzik …

Festivaller, Konserler, Şenlikler: Bu Yıl Türkiye’de Çeşitli Nedenlerden Dolayı İptal Edilen Etkinlikler

Sizin de bildiğiniz gibi her yıl Türkiye’de yazın başlamasıyla birlikte yüzlerce festival, konser ayrıca şenlik etkinlikleri düzenlenir. Müzik, dans ayrıca eğlenceye gerek belediyelerin gerekse üniversitelerin düzenlediği programlarla doyarız. Fakat bu yıl ne yazık ki gerek hedef göstermeler gerekse başka nedenlerden dolayı birçok etkinlik iptal edildi. Biz de sizler için bazılarını derledik.

Zeytinli Rock Festivali (17-21 Ağustos)

Günler önce biletleri satışa çıkan ayrıca 2005 tarihinden beri düzenlenen festival Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş imzasıyla yasaklandı. Yayınlanan yasak kararında, “Vatandaşlarımız tarafınca yapılan yoğun şikâyet ayrıca yakınmalar göz önüne alınarak, kamu güvenliği ayrıca sağlığı, toplumun huzuru, çevrenin korunması amacıyla uygun görülmemiştir” ifadeleri kullanıldı.

Anadolufest (12-15 Mayıs)

Eskişehir Valiliği’nin kentte 15 gün süreyle açık alanlardaki etkinliklerin yasaklaması sebebiyle 12-15 Mayıs tarihlerinde yapılacak Anadolu Fest iptal edildi.

Kozlu Müzik Festivali (28-31 Temmuz)

Manga’dan Emre Aydın’a, Pinhani’den İlkay Akkaya’ya, Ogün Sanlısoy’dan Niyazi Koyuncu’ya kadar birçok sanatçıyı hayranlarıyla buluşturmaya hazırlanan festival, aylar öncesinden dinci grupların hedefi olmuştu. Daha sonra da Zonguldak’ın Kozlu ilçesinde 28-31 Temmuz tarihleri arasında bu yıl ikincisi düzenlenecek müzik festivali ilçe kaymakamlığı tarafınca iptal edildi.

Munzur Kültür ayrıca Doğa Festivali (21-24 Temmuz)

Munzur Kültür ayrıca Doğa Festivali Tertip Komitesi, Tunceli Valiliği’nin aldığı yasak kararları sebebiyle festivali iptal etmek zorunda kaldı.

Kazdağı Ekoloji Festivali (22-26 Temmuz)

Kazdağı Doğal ayrıca Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafınca düzenlenen Kazdağı Ekoloji Festivali, Balıkesir Valiliği Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu’nun 27.06.2022 tarih ayrıca 2022/2 sayılı kararı gerekçe gösterilerek iptal edildi.

Başkent Kültür Yolu Festivali – Güney Koreli Grup Mirae Konseri

Kültür ayrıca Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği Başkent Kültür Yolu Festivali’nde sahne alacak Güney Koreli Mirae konseri ‘eşcinselliği yaymayı misyon edinmiş’ bir grup olduğu söylenerek hedef gösterildi ayrıca iptal edildi.

Başkent Kültür Yolu Festivali – Ara Malikian Konseri

11 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nda yapılması açıklanan konserin neden iptal edildiğine dair bir açıklama yapılmadı.

34. ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği

ODTÜ Rektörlüğü tarafınca yapılan açıklamada, iptal gerekçesinin ‘Pençe-Kilit Operasyonu’nda şehit olan askerler sebebiyle iptal edildi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Bahar Şenliği

25 Mayıs ayrıca 26 Mayıs tarihlerindeki planlanan konserler ‘Pençe-Kilit Operasyonu’nda şehit olan askerler sebebiyle iptal edildi.

Aynur Doğan Konserleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda organize ettiği konserde sahne alacak olan Aynur Doğan’ın konserinin iptali için tepkiler yükselmişti. Kocaeli ve  Bursa da ise sanatçının konserleri iptal edildi.

Uluslararası Isparta Gül Festivali – Melek Mosso Konseri

Uluslararası Isparta Gül Festivali kapsamında Melek Mosso, Derya Uluğ ayrıca Funda Arar’ın konser vermesi planan festivalde Mosso, 3 Haziran’da sahneye çıkacaktı. Milli Gençlik Vakfı ayrıca Anadolu Gençlik Derneği Isparta Şubesi tarafından konserinin iptal edilmesi talep edildi. Yapılan açıklamada “Ahlaksızlığı özendiren hiçbir şarkıcı halkımız nezdinde sanatçı olarak kabul edilmeyecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Niyazi Koyuncu – Pendik Konseri

2005 tarihinde yakalandığı kanser sebebiyle hayatını kaybeden sanatçı Kazım Koyuncu’nun kardeşi Niyazi Koyuncu, konseri Pendik Belediyesi tarafınca engellendi. 

Pendik Belediyesi ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları belirtti:

‘Pendik Belediyesi’nin; müzisyen Niyazi Koyuncu’nun Pendik meydanlarında konser icrasını yasakladığı yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. İptalinden sonra haberdar olduğumuz konser, Pendik Halk Eğitim Merkezi tarafınca programlanmış, yine aynı merkez tarafınca iptal edilmiştir. Konserin organizasyonu ya da iptal edilmesinde Pendik Belediyesi’nin hiçbir dahli yoktur. Müzisyenin iddiası tümüyle asılsızdır” açıklamasını yaptı. 

Apolas Lermi Konserleri

Hedef gösterilen Apolas Lermi’nin 29 Mayıs Denizli konseri Pamukkale Belediyesi tarafından 11 Haziran Bostancı konseri ise organizasyon tarafınca iptal edildi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.