Festival Yasaklarına Bir Yenisi Daha Eklendi

Muğla Fethiye’de Milyon Fest’in iptal edilmesinin ardından özel bir mekanda düzenlenecek olan Çağdaş Fest de iptal edildi. Fethiye Kaymakamlığı …

Festival Yasaklarına Bir Yenisi Daha Eklendi

Muğla Fethiye’de Milyon Fest’in iptal edilmesinin ardından özel bir mekanda düzenlenecek olan Çağdaş Fest de iptal edildi. Fethiye Kaymakamlığı, organizasyonun Çevre, Şehircilik ayrıca İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan izin alamadığını söylerken, organizatör Çağdaş Adıgüzel, gerekli tüm izinlerin alındığını dile getirdi.

7-11 Eylül tarihleri arasında yapılması planlanan Çağdaş Fest, sosyal basın hesabından yaptığı açıklamada festivalin iptal olduğunu duyurdu. Çağdaş Fest, şu açıklamayı yaptı:

“Bugün 13.40’da aldığımız tebliğ ile müzik piyasası ayrıca müzik severleri derinden etkileyecek bir son dakika iptal kararı alınmıştır. Aslında gerçek ortadadır. Kaydırdığınız vakit göreceğiniz üzere T.C Tarım ayrıca Orman Bakanlığına bağlı Küçük Kargı Tabiat Parkı’nda T.C Tarım ayrıca Orman Bakanlığı Basit Konaklama Turizm belgesi bulunan The Bay Beach Club işletmesinde 7-11 Eylül tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz konser etkinliği Muğla İli Valiliği ve/veya Fethiye İlçe Kaymakamlığı tarafında bugüne kadar yaşamış olduğumuz olumsuzluklar bize bir art niyet olduğunu göstermektedir.”

Açıklamada; doğaya tahribatın gerekçe olarak gösterildiğini belirtilirken, “Lakin aynı irade Uzungöl, Babadağ, Bodrum gibi ülkemizin birçok noktasında doğayı tahrip etmektedir. Bu duruma sessiz kalındığı müddetçe maalesef bir sektör yok edilmeye mahrum bırakılıyor” ifadeleri kullanıldı.

“Çevreye zarar verileceği için izin verilmedi”

TELE 1’den Aziz Turgut Altun’un haberine göre; Fethiye Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Necla Yıldız, organizasyon firmasının Çevre, Şehircilik ayrıca İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan herhangi bir izin almadığını iddia etti. Yıldız, güvenlik ayrıca çevre yönünden değerlendirilerek uygun görülmediğini söyledi.

Yıldız, Jandarma’dan alınan izin belgesinin hatırlatılması üzerine, “Öyle bir izin belgesi verilmedi. Açıklama yapmak Kaymakam beyin takdirinde. Biz gerekli yazışmaları yaptık. Kendilerine tebliği yapıldı. Çevreye zarar verileceği için izin verilmedi” dedi.

‘Yasak kararı, konsere 1 gün kala iletildi’

Yasak kararının konsere bir gün kala iletildiğini belirten Çağdaş Fest Organizatörü Çağdaş Adıgüzel, güvenlik gerekçesine ilişkin olarak Jandarma’nın izin verdiğini belirterek alan dışı güvenliği kaymakamlığa ait olduğunu dile getirdi.

“Kaymakamlık art niyetli”

Adıgüzel, şöyle konuştu:

“Arayıp iptali bile bilgilendirme vermediler. Dün kiralamasını yapmış olduğum özel işletmeye tebliğ etmişler. Ben onlardan öğreniyorum sahne araçlarını içeri alınmadığı zaman. ‘Girişiniz yok çünkü böyle bir festival yok kaymakamlık karar almış’ deniliyor. Bunun üzerine 13.40’ta kaymakamlığı gidiyorum. Adamların söylediği doğru, kaymakamlık yasaklamış.

Benim bütün belgelerim tam. Özel işletmelerde nasıl bir sanatçı konser veriyorsa bu da aynı şekilde bir mekan. Sit alanından çıkarılmış özel çevre korumadan çıkarılmış. İnşaat izni verilmiş. Hali hazırda da inşaat yapılıyor çevresinde büyüyor. Turizm işletmesi belgesi olan bir alanda, Tarım ayrıca Orman Bakanlığı’na bağlı bir arazi.

Orman yangınları ile alakalı 30 Mayıs’ta alınan bir karar var dağıtılan. Bu karar doğrultusunda yangın ihtimaline karşılık iptal etmiş. Böyle saçma bir şey görülmedi Türkiye’de. Kaymakam kesiklikle art niyetli olduğunu ortaya koyuyor. Yargı süreci başlatacağız. Orman Bakanlığı’ndan orman yangınını düşünecek daha iyi bir kurum mu var? Bu kurumun görüşünü almışız. 

Niye son gün beklendi?

Orman Bakanlığına ait olan bir arazide Çevre, Şehircilik ayrıca İklim Bakanlığı’ndan bir izin almamız gerekmiyor. Kendi içinde anlaşma yaptığımız işletme çevre koruma alanında çıkartılmış bir bölge. İl Jandarma Komutanlığı’nın da güvenlik oluru var.

Alan haricinde ayrıca trafik yönündeki güvenliği alacak kaymakamlıktır. Bu güvenliği eğer kaymakamlık alamıyorsa Türkiye Cumhuriyeti’nin kaymakam valisine ihtiyacı yoktur. Alan dışına ben güvenlik almak zorunda değilim. Ha kaymakamlık davet eder 1.500 kişi bekliyormuşsun bu kadar yetmez alan içinde güvenliği artır ayrıca bir sorun yaşarsan tamamen üstlendiği bildir, bizi zan altında kalmayalım da diyebilirdi.

Niye iptal etmişler Çevre ayrıca Şehircilik hikaye… Niye son günü beklemişler, ben dilekçemi 9 Temmuz’da verdim. Daha fazla ne yapabilirim. Özel işletmeler mevzuat gereği bildirmek zorunda değil. Biz kapasite yüksek diyerek bildirdik. Kaldı ki konaklamamız, alkol sponsorumuz yok.” 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.