Fatih Altaylı’nın İddiası: İYİ Parti’nin Sonu mu Geldi?

İYİ Parti, CHP’nin yaptığı ‘yerel seçimlerde ittifak’ teklifini reddederek seçimlere tek başına girme kararında ısrarcı oldu. Gazeteci Fatih Altaylı, İYİ Parti’nin aldığı bu kararın risklerini köşesine taşıdı. Altaylı’ya göre, seçimlerde alınacak bir …

Fatih Altaylı’nın İddiası: İYİ Parti’nin Sonu mu Geldi?

İYİ Parti, CHP’nin yaptığı ‘yerel seçimlerde ittifak’ teklifini reddederek seçimlere tek başına girme kararında ısrarcı oldu. Gazeteci Fatih Altaylı, İYİ Parti’nin aldığı bu kararın risklerini köşesine taşıdı. Altaylı’ya göre, seçimlerde alınacak bir yenilgi İYİ Parti’nin sonunu getirebilir.

İYİ Parti, CHP’den gelen ittifak teklifini parti içi yapılan oylama ile reddetmişti. Parti, yerel seçimlerde 81 ilde kendi adaylarını çıkaracak.

Fatih Altaylı, İYİ Parti’de oylama sonucu alınan kararın nedeni olarak “lider bağlılığı adı verilen lider korkusu” tanımlamasınında bulundu.

“Meral Akşener, parti kararı almadan önce açıkladığı “81 ilde tek başımıza seçime gireceğiz” düşüncesinde o kadar kararlı ki, partide birkaç ay öncesine kadar kendisine en yakın isimleri bile bu uğurda harcamaktan çekinmedi.”

“İstanbul Milletvekili Bahadır Erdem bu yüzden partiden istifa etti. Dur diyen olmadı.”

“Bu kararın en azından parti içinde konuşulması gerektiğini vurgulayan Ümit Dikbayır’a türlü suçlama, türlü iftira atıldı. En sonunda taciz suçlamasına kadar gidildi.”

“Uğur Poyraz’ın topun ağzında olduğu biliniyor.”

“Meral Akşener’in en yakın danışmanı Murat İde “Belki il bazında iş birliği yapmayı düşünsek iyi olur” dediği için partiden kovuldu. Arkasından da çirkin dedikodular üretildi.”

“Hal böyle iken GİK’ten Genel Başkan Meral Akşener’in istemediği bir kararın çıkması mümkün değildi. Hiçbir GİK üyesi, durduk yere suçlanmak, tacizcilik suçlaması ile karşı karşıya kalmak, partililere borç taktı iddialarının hedefi olmak istemiyordu.”

“Mevcut şartlarda İYİ Parti çok da uzak olmayan bir gelecekte Yavuz Ağıralioğlu’nun kurmaya hazırlandığı yeni bir parti, Zafer Partisi, MHP, CHP ve AK Parti tarafından paylaşılacaktır. Çünkü İYİ Parti keskin bir ideoloji partisi olmadığı ya da köklü bir gelenekten gelmediği için seçim başarısızlıklarına rağmen varlığını devam ettirecek bir parti türü değildir.”

Fatih Altaylı’nın köşe yazısını okumak için tıklayınız…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.