Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Fatih Altaylı’dan Mevlüt Çavuşoğlu’na ‘Vize’ Tepkisi: ‘Bunlar Palavra’

Gazeteci Fatih Altaylı, Türk vatandaşlarının yaşadığı vize krizinin arkasında ‘AK Parti karşıtlığı’ olduğunu savunan Dışişleri Bakanı Mevlüt …

Fatih Altaylı’dan Mevlüt Çavuşoğlu’na ‘Vize’ Tepkisi: ‘Bunlar Palavra’

Gazeteci Fatih Altaylı, Türk vatandaşlarının yaşadığı vize krizinin arkasında ‘AK Parti karşıtlığı’ olduğunu savunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu isim vermeden eleştirdi. Krizin asıl sebebinin göçmenler olduğunu belirten Altaylı, ‘Yok hükümeti sıkıntıya sokmakmış, yok AK Parti karşıtlığı imiş, bunlar palavra’ dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk vatandaşlarının yaşadığı vie problemiyle ilgili geçtiğimiz günlerde açıklama yapmış, ‘Vatandaşlarımıza randevu süresi 1 yıl sonrasına veriliyor. Bazılarının başvurusu  reddediliyor. Biz burada kasıt görüyoruz. Halkımız da görüyor. Seçim öncesi AK Parti iktidarını zorda bırakmak için atılan adımlar’ demişti. 

Habertürk yazarı Fatih Altaylı bugünkü yazısında isim vermeden Bakan Çavuşoğlu’nu eleştirdi.

“En büyük rahatsızlık göçmenler”

Altaylı yazısında şunları kaydetti:

‘Türk vatandaşları uzunca bir süredir vize sorunu yaşıyor.Yurt dışına seyahate gidecek vatandaşlarımız, vize uygulayan ülkelerin konsolosluklarından vize almakta hayli zorlanıyorlar. Sıkıntı önce pandemi sürecinde, konsoloslukların uzun süre kapalı kalması ile başladı. devamında konsolosluklar hizmet vermeye başlasa da, vize sorunu büyüyerek sürdü.

Sadece AB değil, başta ABD olmak üzere Türk vatandaşlarına vize uygulayan ülkeler hem vize randevularını çok ileri tarihlere vermeye başladılar hem de vize başvurularına verilen ret yanıtı oranı çok çok arttı. Vizelerin gecikmesi ayrıca ret yanıtları ile ilgili olarak Türk yetkililerden ilk çıkışlar geldiği vakit ben de “Siz önce kendi yetkinizde olan pasaport verme işlemlerini hızlandırın. Türk vatandaşları vizeye başvurmadan önce zaten pasaport almakta zorlanıyor” diye uyardım. Çünkü yeni çipli pasaportların başvurudan sonra teslim süresi giderek uzuyordu. Tabii bu durum, vize konusundaki sıkıntıları görmezden gelmemizi engellemiyor.

Evet, doğru, özellikle Avrupa Birliği ülkeleri, Türk pasaportlarına vize özelinde bayağı zorluk çıkarıyor, yüksek oranda ret yanıtı veriyorlar. Peki bunun nedeni ne? Hiç öyle derin siyasi komplolar aramaya gerek yok. Neden belli. Vatandaşlık verilen GÖÇ-MEN-LER… Yok hükümeti sıkıntıya sokmakmış, yok AK Parti karşıtlığı imiş, bunlar palavra. 

Avrupa’nın da, diğer ülkelerin de en büyük rahatsızlığı göçmenler. Bu ülkeler, Türk vatandaşlığı alan Suriye, Mısır ayrıca diğer ülke vatandaşları arasında yer alan radikal İslamcı gruplara bağlı ayrıca terör bağlantılı olabilecek kişilerin kendi ülkelerine sızmasından korkuyor.Çünkü özellikle ilk etapta hızla vatandaşlık verilen Suriye Mısır uyruklu İhvan ayrıca El Nusra kökenli kişilerden büyük rahatsızlık vardı. İsim değiştirmenin kolaylaştırılmasından sonra bu rahatsızlık had safhada arttı.

Vize isteyen kişiler ile ilgili ya çok kapsamlı, derin bir araştırma yapmak gerekiyor. Ki bu hem maliyet hem de vakit demek. Ya da kim olduğundan çok da emin değilsen ret yanıtı ver.

Bir süre önce AB yetkililerinin bu konuda çok gizli bir toplantı yaptığı ayrıca Türkiye’den yapılacak vize başvuruları için “Kim olduğundan kesin emin değilseniz, geçmişte vize alıp AB ülkelerine sorunsuzca seyahat etmemişse vize vermeyin” şeklinde bir eşgüdüm kararı alındığı bilgisi geldi.

Sırf bu yüzden yani olası bir teröristi ülke topraklarına ayak bastırmamak için transit geçişlere bile vize koyma kararı alındı ayrıca bu yaygınlaşacak. Üstelik tek sorun vize de değil. Türkiye’deki iktidar ise sözde buna tepki gösteriyor. Ama tüm bu ülkelerin vatandaşlarının Türkiye’ye değil vizesiz, pasaportsuz girmesinin yolunu açmaya da devam ediyor.

NOT: Vize sorununu NATO’daki İsveç ayrıca Finlandiya tavrımıza bağlayanlar var ama ben o konuda bir tavrımız kaldığını zannetmiyorum.’

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.